| AntoR16 a întrebat:

Hei...Nu vreau sa par laudaroasa sau ceva gen, insa imi place sa compun versuri triste si am talent.Adica am castigat mai multe concursuri pe judet.Imi place ceea ce fac, dar sunt cam nesigura daca ar trebui sa imi fac o cariera, gen scriitoare sau sa scriu versuri pentru melodii care sa le cante celebritatile de la noi din tara.Si voiam sa va intreb, cine cunoaste liceuri, internaturi sau chestii de genu' la care as putea sa-mi imbunatatesc aceasta"cariera".Am abia 13 ani, poate par mica dar am vise mari.Va rog sa-mi dati idei.Liceuri care sa am primeasca cu media 8.50 + Mama vrea sa ma dea la pedagogic, dar eu nu vreau :/ Ea nu imi cunoaste talentul asa bine si crede ca din versuri nu-mi pot castiga existenta.Deci va rog da-ti-mi un liceu bun din Constanta care sa ma primeasca cu media peste 8.50 ca sa imi excelez talentul.

4 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Mom knows best...

| LSMM a răspuns:

Foarte frumos că ți-ai descoperit talentul și vrei să-l valorifici.
Zici că ai talent la scris versuri. Ei, asta presupune că știi să scrii în general, știi să le dai o formă celor scrise și așa mai departe.
Sfatul meu e să te uiți mai departe: poate nu știi să scrii numai versuri "triste, pentru celebrități". De obicei așa se întâmplă: ai o pasiune pentru scris, în general, te simți bine făcând asta.
De ce nu încerci ceva care să-ți ofere un trai bun și să-ți pui în valoare, în același timp, talentul pe care zici că îl ai? Ca de exemplu, jurnalist.
În cariera de scriitor, trebuie să fii foarte bun ca să reușești să apari (favorabil, evident) în ochii oamenilor. Trebuie să dai lovitura, cum s-ar zice și apoi să muncești pentru a te menține pe linia de plutire.
Trebuie să ai și un dram de noroc, pe lângă multă inspirație, răbdare și, poate nu e nevoie s-o spun, muncă.
Tocmai de aceea zic să te dezvolți scriind, poate creându-ți un blog.

Dar există o regulă: trebuie să cunoști limba română (ca orice cetățean, de altfel). Asta înseamnă să fii atentă la formele de plural greșite:
- "liceurile" sunt de fapt liceele.
- "internaturile" sunt internatele.
- "melodii care să le cânte" nu există. Poate doar "PE care să le cânte"
- "da-ti-mi" care e doar "dati-mi"

Apreciez că ai folosit forma de imperfect corectă a verbului "a voi", adică voiam și nu vRoiam, care nu există.

Liceul nu contează, poate nici profilul dacă ești obișnuit cu munca și îți dorești cu adevărat. Interesează-te, caută un liceu bun din orașul tău, în care să te poți încadra cu media și succes!

| Addddda93 a răspuns:

Nu vreau sa fiu rautacioasa, iti dau doar un sfat, tocmai pentru a te ajuta la cariera pe care visezi sa o urmezi. Va trebui sa ai o gramatica impecabila si sa nu mai faci greseli precum "liceuri" (corect licee) sau "da-ti-mi" (corect dati-mi). Ai doar 13 ani, ai tot timpul din lume sa imbunatatesti asta. Cat despre cariera ta, atata timp cat simti ca ai aceasta chemare, nu ar fi rau sa o urmezi, desi in Romania o scriitoare rar se bucura de un real succes. Bafta!

| AntoR16 explică (pentru Addddda93):

Infine...dar scriu repede si nu prea ma concetrez cand tastez, insa eu scrie pe caiete si alea alea :3 deci... :/ oricum multumesc!