| 123qwerty a întrebat:

Hei! Odata ce intri la facultatea de medicina studiezi toate ramurile medicinei si de abia la sfarsit iti alegi specialitatea?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toti studentii medicinisti (cu exceptia celor de la medicina dentara) invata aceleasi lucruri si referitor la toate ramurile medicinei.
Specializarea se face dupa terminarea facultatii, incepand cu rezidentiatul.

| Uxellodunon a răspuns:

Nu, ar fi ca si cum ai face 8 facultati, poli, ase medicina, drept agronomie cadastru etc doar ca sa te faci electrician pana la urma.
La inceput inveti aspecte generale pe care trebuie sa le stie orice medic, dupa urmeaza particularitati pe specializari, dar asta in ultimii ani

| hasiuc a răspuns:

Ca unul care a fost din pacate student un an la UMF Iasi sau sc.doctore.sa patronata de arabi, francezi si alte popoare. Lasama sa-ti deslusesc taina medicinei in tara unde sa rasturnat caruta cu prosti. Dupa admitere daca vei reusi caci cam peste tot merg fii de medici securisti, senatori oameni de afaceri... KGBisti si altii, faci 6 ani. Primi doi ani te plimba prin baza medicinei adica, anatomie, fiziologie, biochimie, biofizica, biologie celulara si alte rahaturi din care mare lucru nu vei retine. Acuma depinde cu cine faci. Mai sunt si oameni dar ii numeri piun deget ciung. Pregateste-ti 4000 de euro pentru spagi daca dai la Iasi ca altfel nu treci. Patru mii si taxa 1500 de euro. Din anul trei intri in clinica anii clinici adica va taraie prin tate specializarile de la urologie pana la medicina legala si ginecologie... dupa sase ani va da un sut in cour si dai rezidentiat unde daca ai noroc sa-l iei s-ar putea sa prinzi chirurgie generala, neurochirurgie, caci astea se iau cu 6 acuma restul unde iese banu ca ginecologie, urologie si din astea se iau cu note mari. Sincer iti spun ca e o batjocura greu de inteles fata de noi veniti. E mentalitatea aia stalinista ca primul venit primul foutut. Ce pot sa-ti spun e ca daca vrei sa ajungi medic cauta-ti un medic de specialitatea pe care vrei s-o faci indca din anul doi. Mananca anatomia si fiziologia dar logic. Studiaza independent. Pe mine sobolanii astea m-au facut pentru 400 de euro caci nu am avut sa dau spaga nu mai am avut dupa ce mi-am cumparat treizeci si ceva de credite. Asa e la Iasi O MIZERIE! o RUSINE! facultatea aia e pentru straini facuta nu pentru noi romanii a ajuns o batjocura se invart in mormant Grigore T. Popa. Vasluianu care a venit in slapi la Iasi sa faca medicina si gunoaiele astea au facut o conica de porci doar pentru cei cu bani. Iti recomand Galati e o facultate mica dar o poti termina fara SPAGI! eu fac ortopedie sa-ti spun sincer nu-mi pare rau de ce s-a intamplat mi-au facut un bine am invatat meserie!

| hasiuc a răspuns:

E bine sa studiezi domeniul care vrei sa-l faci din anul doi sa-i dai importanta. Nu trai cu impresia ca te va invata careva in rezidentiat ceva. Nu vei invata nimica pentru ca te va tarai prin iar prin tate specializarile asfel incat sa nu intelegi NIMICA vei ajunge ca maoritatea medic SPECIALIST si habar nu vei avea sa pui un diacnostic. Medicina e ca o limba straina dar de la cine dracuu sa o inveti cand tati o stalcesc. E greu sincer e greu mai ales la noi unde studentu si rezidentu e prostuu de serviciu. Cauta-ti un doctor si invata meserie indca din facultate una e sa stii meseria indca din anul doi si alta e sa ajungi medic specialist dotore si habar sa nai de nimic. Medicii buni se sting putini au mai ramas din generatiile lui Alexandru Pesamosca, Leonte Danaila, Dan Gavriliu astea te-ar putea invata. Din generatia lor dar se pierde incet si sigur. Vei avea niste GUNOAIE DE COLEGI in mare masura. Cu cat ajungi mai bun cu atata vei fi mai respins si dat deoparte in groapa asta de gunoi. Desi sunt anul doi il voi incepe la anul la Galati, pot spune ca mai am putin si devin specialist in ortopedie. Sa-ti dau un exemplu de ce trebuie sa pleci din MIZERIA ASTA NUMITA ROMANIA unde fara 40 000 de euro nu prinzi post si nu-ti mai zic ce mafie e ca din spaga care o iei ajunge pana la minister la Bucuresti. Deci altfel nu se poate decat in orase uitate de lume unde nu vei face nimica. Daca ai o fractura urata de bazin ai nevoie de medic urolog de chirurg generalist de neurochirurg si de tine de ortoped pai de unde pp masii la noi atatia specialisti in reconstructie! NAI noare ala. Daca vrei medicina de top trebuie sa pleci si sa operezi langa o echipa de doctori pe masura ta. Asa se pot face minuni! Fa-ti bucata da fatio bine. Ai nevoie de grefe de artere si vene de unde le iei din arcadele mezenterice dar cine ti le preleva un chirurg vascular sau un chirurg generalist. Mare rahat nu e sa le prelevi dar iti treci peste atributii. Asta e din pacate la noi esti limitat sistemul de AVORTEAZA DIN FASA DACA nu faci parte din CLANUL MAFIOT AL LOR!

| hasiuc a răspuns:

Omu o viata are si in ciuda poulii cum se moare in tarisoara asta unde toti snapanii sau aciuat pe sectii banoase si executa operatii de ANA ARE MERE in timp ce ai trantiti de masini mor cu zile. Cine dracu sa deschida pentru a opri o hemoragie sau a reconstrui anatomic ce sa bulit in termeni mai de mahala. Daca ai toata tagla pe casa pleci dupa ce ai terminat facultatea.

| hasiuc a răspuns:

Sa-ti spun cum se fac angajarile in spitalele poulii. Pai e simplu. La cativa ani apare un post. Cine crezi tu ca il va lua cand exista poate 5 000 de (specialisti)rolling on the floor si un singur post. Sa prinzi post e posibil dar undeva intr-un oras cum ar fi Campulung Moldovenesc unde nici dracu nu merge si unde in curtea spitalului pasc vacile. Asta e realitatea. Din fericire europa si nu numai are nevoie de doctori deoarece ai lor tembeli in mare parte baga legale si isi prajesc creierii...

| hasiuc a răspuns:

Poate ca pare dur ce spun dar asta e adevarul. Eu mi-as fi dorit sa-mi spuna careva asta inainte dar sa tii ca nu-mi pare rau ba din contra ma ambitionat si am ajuns ce am ajuns prin munca. Dai bani sa treci dar oricat ai dat la urma pe sectie se vede carei medic si carei carpa. Bafta cu admiterea. Cauta Galatiu crede-ma stiu ce zic! No lua ca daca te duci in Bucuresti sau Cluj inveti, inveti pe dracu aia is satuli de studenti un singur scop au bani. La Galati e altceva se face carte. Oras mic saracacios. se cunoasta tanda cu manda si ramai cu ceva. Ce daca tu iei permisu in Galati nu poti conduce in Iasi sau Suceava sau Brasov? Ba da important e sa stii sa conduci! Si mai important in medicina e sa o termini cam imposibil daca nai bani! dar usor usor.

| hasiuc a răspuns:

Http://www.bzi.ro/......ent-486279 mai pune sex cu studente, admiteri cu dosar fara test de admitere pe 5000 euro taxa pe an cu note masluite si cate si mai cate nenorociri, asistent de grupa angajat pe bani ehe... si cate mizerii!