| DaianaLalala a întrebat:

Hei :*! Ofer funda pentru detalii.As avea posibilitatea ca de la anul sa urmez scoala in Anglia, avand in vedere ca matusa mea locuieste acolo. Eu momentan sunt in clasa a 10 a. Intrebarea mea este : care sunt procedurile? Mai exact, ce card trebuie sa obtin si cum ma pot inscrie la un colegiu acolo?
Si pentru cei care au prieteni, cunostinte pe acolo, cum este scoala fata de aici, din Romania? big grin
P.S. Nu vreau sa aud reprosuri si intrebari gen cum trec granita si cum o sa ma descurc cu limba s.a.m.d. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Trebuie sa-ti obtii de aici toate foile de studii si foile matricole, cu traducere legalizata pentru ca sa se poata vedea ce ai studiat si sa ti se echivaleze studiile. Evident ca-ti trebuie si actele personale (buletin, cerficat de nastere) si acordul parintilor si imputernicirea rudei sa se ocupe de tine (astea pentru scoala, nu doar sa trecu granita), toate in original sau in copii legalizate si traduceri legalizate. In plus, in principiu ar trebui sa gasesti deja si o scoala care sa te accepte, adica sa-ti gasesti locul, sa ai si de la ei o hartie ca te accepta ca elev si ca ai loc in clasa. Detalii foarte precise insa le obtii cel mai bine exact de acolo unde vrei sa mergi sa studiezi, matusa ta ar trebui sa se intereseze exact ce acte-ti. Si sa stii ca problema cu intelegerea limbii nu e deloc de neglijat, engleza invatata la noi nu are prea multe de-a face cu cea vorbita acolo si chiar poti avea probleme o perioada, la inceput happy
Succes!

| DaianaLalala explică (pentru mixxjim):

Multumesc mult happy!

| mixxjim a răspuns (pentru DaianaLalala):

Cu placere, noapte buna!