| Paullacraru a întrebat:

Hei prieten nu știu cum să fac aș vrea să dau abandon, dar nu știu pentru că aș vrea să mă înscriu în altă școală și chestia este, Merge să dau abandon și să mă înscriu la altă școală?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu, nu "merge"!--- asa cum te-ai gandit, este ca si cum ti-ai dori sa-ti faci, tie insuti, un mare rau.
In schimb, POTI si legea (ROFUIP) iti da dreptul, sa te transferi la alta scoala daca, din anumite motive, nu doresti sa inveti la cea care esti inscris.
Citeste si documenteaza-te despre transferul elevilor in Regulamentul de Organizare si Functionare a Unitatilor de Invatamant Preuniversitar (ROFUIP):http://www.avramiancucluj.ro/materiale/info_utile_noutati/transferuri.pdf

p.s.Daca nu intelegi sau ai nelamuriri in legatura cu procedura de transfer, intreaba si vei fi ajutat!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu abandona scoala, cere transfer.

| AvalohAlyn a răspuns:

Din cate stiu poti sa iti retragi dosarul de la un liceu si sa te inscrii la altul(daca liceul nou te primeste, isi da acceptul), dar asta numai in perioada de transferuri, in vacanta intersemestriala si in vara adica.Mai recomandat e in vara.Dar poti face cerere de retragere de la liceu in orice clipa.Insa continua scoala, transfera-te, muta-te dar continua, e pacat sa renunti.

| Paullacraru explică:

Pai eu as vrea sa imi iau transfer dar este o problema mai delicata

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi "să dai abandon"!
NU există această "noţiune" ( în sensul dorit de tine ) în R.O.F.U.I.P!
Abandonul şcolar presupune că renunţi definitiv la şcoală şi se referă doar la învăţământul obligatoriu de 10 clase...

Poţi să te TRANSFERI!
Vezi detalii despre transfer în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

Toate cele bune!