| TheThingThatShouldNotBe a întrebat:

Hei salut. Am nevoie de putin ajutor. Nu ca nu mi-ar placea mai multe lucruri, dar de cand ma stiu am o pasiune enorma si as vrea ca si cariera mea sa se lege de aceasta apsiune. De cand eram mic imi placea sa citesc, dar mai presus de asta, am dezvoltat o iubire foarte mare pentru lumea scriitorului J.R.R. Tolkien. Am citit toate cartile lui si cunosc multe aspecte ale lucrarilor sale. Mi-as dori foarte mult o meserie bazata pe asta, dar nu prea am idei. Initial m-am gandit la un fanclub, un loc unde sa se adune oamenii cu aceleasi interese unde sa poata citi sau povesti despre aceasta lume. Totusi nu stiu daca e o idee prea buna asa ca sunt deschis la orice fel de sfaturi. Multumesc!

2 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Esti un visator.
Realizezi cred ca tot un vis este ideea sa lucrezi undeva unde sa stai toata ziua la taclale despre J.R.R.Tolkien, oricit de multe si interesante lucruri stii despre el si cartile lui. Sa faci insa un fan club care sa fie activ, se poate. Asta daca ai destula determinare si o personalitate care sa adune fanii si sa-i incurajeze, sa-i determine sa povesteasca impreuna. Daca stai intr-un oras mai mic cred ca ai mai multe sanse de reusita sa-ti iasa, pentru ca ar fi o atractie, ceva care se intimpla; ori in astfel de orasele nu se intimpla mai nimic!

Daca ajungem insa si la ideea de meserie, trebuie sa te indrepti spre litere, spre filologie, pentru ca pentru asta esti facut.Si din asa ceva se poate trai. Mai greu, uneori mai usor, dar se poate.

| mikmikuta a răspuns:

Biblioteca, librarii.