| anonim_4396 a întrebat:

Hei, salutare! Ma confrunt cu o mica problema daca pot sa o numesc asa.
De curand, mi s-a propus un job pe o functie de conducere in domeniul in care activez si care presupune niste responsabilitati noi cu care nu am mai avut de a face pana acum.
Mie imi este bine si acum pe pozitia actuala, nu ma plang. Dar sunt putin ezitant pentru ca in cazul in care nu voi face fata pe noua functie sau pur si simplu nu imi va placea, imi va fi practic imposibil sa ma mai intorc pe pozitia actuala. Tocmai de aceea sunt putin indecis.
Noua functie este o pozitie pe care eu mi-am dorit-o oarecum pot sa zic, m-am vazut dintotdeauna pe o functie de conducere de genul, dar nu s-a ivit ocazia si nici nu am facut prea multe ca sa obtin una.
Acum am primit din senin aceasta oferta (astazi, de vreo 2 ore) si trebuie sa dau un raspuns pana maine dimineata.
Voi ce ma sfatuiti, sa risc si sa accept jobul?
La actualul job am mai multa libertate si mai putine responsabilitati, iar daca voi accepta noul post, va fi totul invers, dar pe un salariu mai bun.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

- refuzi, probabil nu primești la aceeași firmă o nouă ofertă (eschiva zice ceva...)
- accepți, ai posibilitatea de a promova ulterior, pe noi culmi...

cântărește și decide cu luciditare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

M-am încălțat cu papucii dtale și am următorele de spus.
Cei ce ți-au propus, au încredere în tine.
Dacă îi refuzi, poți să o faci dacă ai motive temeinice.
Dacă îi refuzi numai de teama de a nu te descurca, dta îi jignești indirect. Le spui indirect, ați evaluat greșit. Poți să rămâi pe actualul post, dar în mintea lor, valoarea dtale se va diminua.
Această opotunitate s-ar putea să nu se mai invească. Dacă o refuzi, chiar dacă regreți pe urmă că ai refuzat, nu ai cum să repari.
Dacă te simți bine și comod pe locul care te afli, aceasta este bine până la un punct.
Situația comodă de acum, pe aceeași poziție poate să nu mai fie la fel de comodă să zicem peste un an, din motive necunoscute acum de dta. Vorbesc din experiență de viață.
Dacă sunt noi responsabilități, creierul dtale supus la sarcini noi, nu ruginește.
Așa că eu optez pentru schimbare.

| Nilsson a răspuns:

Chiar si pe acelasi salariu ar trebui sa accepti noua functie pentru ca asa dobandesti experienta in conducere si cantareaste mult la CV, ulterior vei putea candida la alte joburi mult mai bune.

Daca iti mai da si bani in plus, eu zic ca nici nu ar trebui sa mai stai pe ganduri.

Comoditatea nu e buna.

Mult succes!

| IIIshaneIII a răspuns:

Asta e motivul pentru care nu suntem toti patroni, pentru ca asteptam sa gandeasca altii deciziile noastre

| gothicbat a răspuns:

Nu riști, nu câștigi, vorba aia.

Spui că ți-ai dorit oarecum această funcție, acum ai ocazia, profită de ea.
Nici nu știi ce surpriză-ți rezervă viața, s-ar putea ca asta să fie o șanșă care te-ar ajuta mult în dezvoltarea ta, ai urca pe o treaptă mai sus și ar fi păcat să-i dai cu piciorul.
Eu în locul tău aș accepta, gândește-te bine, pune în balanță, cântărește bine pros și cons și apoi ia o decizie.

Multă baftă.

| IonelP a răspuns:

Nu