| Roxana0606 a întrebat:

Hei, sunt a 12 a si ar trebui sa stiu la ce facultate dau dar inca nu sunt hotarata. Si lucrul asta ma seaca rau. Mama nu vrea sa ma influenteze si ma lasa pe mine sa decid insa nu am gasit ceva ce sa ma atraga astfel incat sa imi doresc foarte mult sa ma duc acolo.
Niste idei? ( sunt la filo )

3 răspunsuri:
| AnaisC a răspuns:

Eu tocmai am dau Bacul (l-am si luat, sa nu se inteleaga altfel laughing ) si acum am decis sa iau un an pauza in care sa mai muncesc, sa rezolv si cu carnetul de soferi, am decis sa nu ma stresez.Chiar daca stiu de vreo 3 ani unde vrea sa dau (adica la Drept). Facultatea e o chestie care, pe langa faptul ca dureaza niste ani trebuie macar sa o suporti daca nu chiar sa-ti placa si chiar nu e o decizie pe care trebuie sa o grabesti/fortezi.Aminteste-i mamei tale ca decat sa sfarsesti cu o diploma cu care nu o sa faci nimic si dupa aia, cine stie, sa mai pierzi alti ani ca sa te specializezi pe altceva.Nu putem intra noi in capul tau si sa-ti cunoastem pasiunile si aspiratiile.Tu stii cel mai bine ce vrei sa faci. Daca vei decide eventual sa te duci la una unde se intra pe dosar, succes la Bac si sa speram la o nota cat mai mare happy

| GoldandSilver a răspuns:

Trebuie sa-ti dai seama ce pasiune ai! De ce nu incerci o consiliere? Sau sa te uiti pe paginile facultatilor din centrele universitare din Romania si sa te uiti la disciplinele ce se fac acolo. Avand in vedere faptul ca esti la filologie, nu cred ca ai dori sa urmezi informatica, mate, fizica, chimie, biologie, medicina sau geologie caci e mai greu pentru tine... Iti recomand drept, litere, ASE, geografie, stiinte socio-umane, istorie, stiintele educatiei sau sport. Mult succes! Funda?

| Gheorghies_Raul_1981 a răspuns:

Salut, noi nu putem sti asta, tu trebuie sa alegi pe cont propriu ce doresti sa devi. Scuze, dar asa e situatia.