| Nobody02 a întrebat:

Hei! Sunt clasa a 10 a si mi se spune ca trebuie sa ma hotarasc la ce facultate sa dau. Sunt pe profil stiinte ale nafurii bilingv. Cand am ales acest profil m-am gandit ca o sa pot sa urmesz orice facultate. Mama mi-a spus sa dau probele si pentru pedagogie, dar nu am ascultat-o. Acum cand am pus totul cap la cap, mi-ar placea foarte mult sa fiu invatatoare. Sa ma mut la pedagogie nu e solutie pentru ca deja am pierdut mult. Intrebarea mea este daca exista vreo facultate pe care sa o fac, pentru a iesi invatatoare?

Răspuns Câştigător
| christine99 a răspuns:

Exista, se numeste Pedagogia invatamantului primar si prescolar. Succes!

2 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

In cadrul facultatilor de psihologie exista specializari precum psihopedagogie speciala, pedagogie, pedagogia invatamantului primar si prescolar. Urmand o astfel de facultate nu ar trebui sa fie probleme in a merge spre domeniul dorit de tine.

Te-as sfatui, totusi, sa te muti la un liceu cu profil pedagogic. Dupa liceu ai primi o diploma care atesta ca poti activa intr-o gradinita, scoala primara.

| elcosmin a răspuns:

Normal ca exista. Din cate stiu, de la facultatea de litere se iese profesor. Acum nu stiu daca este valabil si pentru invatatori. Ps:nu mama trebuie sa-ti decida viitorul, ci tu