| Tmaaa6 a întrebat:

Hei. Sunt in clasa 12a si inca habar nu am unde sa ma duc dupa bac. Invat foarte bine si sunt foarte harnica dar din pacate sunt pe filologie si nu stiu la ce facultate sa dau ca sa imi placa. Voi ce parere aveti, ce fel de facultate ar fi bine sa aleg?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul arnd, nici o facultate nu vien cu serviciu atasat.
Ca atare, nu trebuei musai sa faci o facultate, poti face si o postliceala cu meserii, de unde iesi cu o profesie, pe care ai sanse sa o practici imediat cum ai terminat cursul (este de 2-3 ani).
Cu facultatea este dificil, pentru ca terminand filologia, nu ai prea multe obtiuni, doar daca nu vrei s ate apuci serios de invatat matematica (daca vrei sa dai la anumite facultati) ori chimie si anatomie, daca vrei sa mergi al medicina.
Dar cume sti deja clasa a 12-a si mai sunt doar cateva luni pana la BAC, sansele sa inveti ceva acum de la zero, sunt minime.
Din punctul meu de vedere, nu merita sa faci o facultate de Drept, pentru ca anul termina sute de studenti la drept, care ingrosa randurile celor care au terminat in anii anteriori, iar jocuri ies cate 1-2 in fiecare judet, deci sanse de 90% sa nu poti profesa, prea curand.
Alege realistic, mai ales daca nu ai pe cineva care sa te tina acasa cu anii si sa te intretina, ca viata este destul de dura si asa.

| Sofer a răspuns:

Mergi pe ceva de iti place foarte mult.

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Care sunt materiile tale preferate din liceu?
Ce limbi străine cunoști și la ce nivel?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea încerca la facultățile de Filosofie, Sociologie, Relații Publice, Științe Politice, Administrație Publică, Jurnalism, Comunicare, Psihologie, Asistență Socială, Geografie, Istorie, Horticultură sau Management.