| andreeaaaaaaamaria a întrebat:

Hei. Sunt in clasa a 11-a si ma gandesc sa dau la drept la Iasi. Este adevarat ca 50% media de la bac si 50% media din anii de liceu? Eu stiam ca se da admitere din gramatica si economie.

Răspuns Câştigător
| elemonis a răspuns:

Buna.
La Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi aici ai informatii privind admiterea de anul acesta la drept https://admitere.uaic.ro/......e-licenta/
Avand in vedere ca a fost perioada aceasta mai grea cu pandemia, multe facultati au schimbat tipul examenului din grila in admitere pe baza de dosar.
Verifica mereu facultatile unde ai fi interesata sa intri sa vezi daca se modifica ceva din punct de vedere al examenului de admitere pana termini tu cu bacalaureatul pentru ca pot interveni modificari.

| andreeaaaaaaamaria explică (pentru elemonis):

Buna, multumesc tare mult de raspuns? Acum ca s-au scos interdictiile crezi ca exista posibilitatea sa se reia examenul de drept?

| elemonis a răspuns (pentru andreeaaaaaaamaria):

Buna.
Depinde de fiecare facultate in parte ce tip de admitere decid sa aiba: examen tip grila sau pe baza de dosar.
Eu ti-am dat un exemplu de tip de admitere cum este in prezent la o facultate.
Daca doresti si ai timp, poti cauta la alte facultati care au aceasta specializare din orasul tau(daca mai sunt) sau chiar din alte orase daca ai posibilitatea sa studiezi in alt oras.
Pot interveni schimbari pana o sa termini tu cu bacalaureatul. Tu cauta mereu informatii privind admiterile pentru a fi la zi cu informatiile happy

| andreeaaaaaaamaria explică (pentru elemonis):

Bine, multumesc multhappy

| elemonis a răspuns (pentru andreeaaaaaaamaria):

N-ai pentru ce!
Mult succes! happy