| MissX123 a întrebat:

Hei. Sunt indecisă în legătură cu facultatea. Eu vreau să dau la drept, dar și să mă axez pe engleză și japoneză. Nu știu ce aș putea să fac astfel încât să le pun în aplicare pe amândouă. Dau fundă pentru un răspuns clar.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă vrei sa înveți engleză mi se pare inutil sa pierzi 3 ani ca sa faci engleză la facultate când ai putea sa faci o alta facultate și limba sa o înveți singura. La fel e și cu japoneza, poți sa faci cursuri sau sa îți iei niște cărți, sa înveți de pe net, găsești multe surse. In plus la facultatea de limbi străine nu înveți doar limba, faci foarte multă literatura care sincer nu o sa-ți folosească. Dacă vrei sa fii traducător sau sa lucrezi in domneniul limbilor străine poți pur și simplu sa înveți singura și sa dai un examen ca sa îți iei certificat.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Engleza ar fi ușoară dar nici japoneza nu are un nivel ridicat de dificultate. Dar presupun că dacă te apuci de o facultate, mai ales la drept, trebuie să înveți foarte mult. Dar dacă îți găsești timp poți face două facultăți. Și când zic dacă îți găsești timp, mă refer la timp să înveți și mai mult. Dar dacă ești ambițioasă și-ți place, nu văd de ce nu ar fi posibil.