| briquette a întrebat:

Hei! Sunt intr-o situatie foarte dificila si am nevoie de ajutorul vostru! Sunt anul 1 la kinetoterapie. Nu m-am dus la kineto din placere, m-am dus pentru ca am fost obligata de ai mei sa fac o facultate si pentru ca nu sunt atrasa de nici un domeniu in afara de cel artistic ( eu cant ) am ales specializarea care aduce si ceva beneficii financiare dupa daca tot o fac. Sigur ma veti intreba de ce nu m-am dus la facultatea de muzica. Nu m-am dus pentru ca nu stiu teorie deloc si nu as fii avut sanse sa intru si nici nu voi avea vreodata pentru ca acolo se bat pe locuri cei care au crescut cu notele muzicale in brate si tot nu intra. In fine, ideea e ca ma omoara anatomia, nu imi place absolut deloc si nu o inteleg. Nu pot sa fac nici o conexiune, nu e de mine, m-am gandit de multe ori sa renunt si astazi ar trebui sa merg sa-mi retrag dosarul.Totusi a trecut atat de repede timpul si parca ceva ma opreste sa raman.E atat de groaznic in sesiune? Atata exigenta din partea profesorilor? Trebuie sa stiu toata materia perfect? Ma jur ca mi-am dat silinta sa invat la anatomie... am incercat numai ca sa nu pierd anul aiurea dar nu se leaga. Ce ma fac? sad Plus ca daca renunt acum la aceasta facultate ai mei ma obliga sa ma duc la alta anul urmator si pe mine nu ma atrage nimic.As face numai cursuri. Imi doresc mult sa fac cursuri de stilist protezist pentru unghii, de make up, de coafor. as lucra cu maree drag in domeniul asta.Mi-as continua pasiunea cu muzica, care slava domnului mi-a adus nenumarate satisfactii, insa ai mei nu vor sa auda de asa ceva, nu accepta ideea de a nu face o facultate.Eu consider ca nu sunt in stare sa iau nici un examen la nici o facultate pentru ca nu pot retine ceva ce nu-mi place... off sad ce ma sfatuiti sa fac?

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu stiu cu ce te deranjeaza stiintele fundamentale. Pana la urma stiinta este tot ce avem. Sa iti dau ceva pe fata ce nu o sa ti se spuna clar de catre altii, de fapt societatea nu are nevoie de manichiuristi, coafori, etc. Are nevoie, dar are si un rezervor urias de oameni care pot deveni usor asa ceva. Pe cand daca cineva are un insight cat de mic in orice stiinta, societatea are nevoie de el. Tu ai ajuns la gradul asta foarte mare de respingere a stiintei din adversitate fata de parinti. Schimba-ti atitudinea fata de stiinta acum in ultimul moment, ca sa nu iti ratezi viata. Dumnezeu sa te ajute.

| sofisis a răspuns:

Uhm...de copiat ai auzit?
Si de ce ma rog nu vorbesti cu profa sau profu de anatomie sa ii spui ca nu pricepi si ai nevoie de ajutor suplimentar? Sunt foarte multi profesori care dau meditatii...