| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Sunt profil Comert, clasa a Xa ( sincer, nu prea mi-a placut cand am aflat ca am intrat acolo ). As vrea, ca pe viitor, sa urmez Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii, insa, mai nou, ma bate gandul si la o facultate pe specializarea mea. Voi ce ziceti? Jurnalism sau o facultate legata de profilul meu?

Răspuns Câştigător
| Byana a răspuns:

In primul rand pana in clasa a 12 a mai ai,pana atunci poate vei mai descoperi si alte facultati. In al doilea rand cantareste bine si vezi ceea ce iti place mai mult.
Si eu imi doream in liceu sa dau la Jurnalism,mai ales ca aveam experienta in domeniu,iar atunci cand i-am spus unui profesor ceea ce imi doresc sa fac pe mai departe,mi-a explicat cum sta treaba cu redactiile si ca voi fi foarte dezamagita de ce voi gasi in facultate. Desi nu mi-a placut deloc "discursul" profesorului respectiv si pe moment nici nu l-am luat in seama pentru ca nu stia i ce tangente sunt eu cu jurnalismul,atunci cand a venit momentul sa-mi aleg facultatea, mi-am sters de pe lista jurnalismul, de ce, eu nici acum nu stiu. Ideea era ca multi din studentii de la Jurnalism sunt dezamagiti de facultate, in primul rand pentru ca exista mai multa teorie decat practica. Oricum daca vei alege aceasta facultate in unul dintre cei 3 ani,alege sa aplici pentru Erasmus. Am o prietena care prin acest program a ajuns in Franta si a fost foarte incantata,spunea ca in timpul petrecut acolo a invatat cat nu a invatat pana atunci (daca nu ma insel era anul doi),zicea ca acolo se axeaza cel mai mult pe practica,cand aveau despre televiziune mergeau la un sediu acolo si faceau practica,cand aveau presa scrisa mergeau la o redactie etc.
cat despre comert, acum depinde foarte mult si cat de mult te atrage, iar din cele spuse de tine nu pari foarte incantata de profil. Oricum pentru specializarea asta, comert, poti opta cam la toate facultatile din cadrul ASE, si la Facultatea de Comert si la cea de Marketing...

1 răspuns:
| ana1508 a răspuns:

E strict alegerea ta. din moment ce nu prea ai fost incantata atunci ti se poate intampla si acum. oricum profilul liceului nu trebuie sa decida ce facultate vrei sa urmezi.