| MidnightMemoriesMM a întrebat:

Hei TPU happy
Am câteva întrebări :
1. Ce materii se fac la facultatea de Geografie-Turism?
2. Se bazează cumva pe matematică şi fizică? Nu pot spune ca nu înţeleg matematica, dar nu îmi place şi fizica nu o înţeleg deloc.
3. Se ajunge greu intr-un post de agent de turism?
Funda :3

1 răspuns:
| justyoung9 a răspuns:

Primii trei ani de studiu oferă o pregatire generală în domeniul ştiinţelor mediului înconjurător (Meteorologie şi climatologie, Hidrologie, Geomorfologie, Biogeografie, Teledetecţie şi aerofotointerpretare, Geografia României, Medii şi regiuni geografice pe Glob, Ecologie, Chimia şi fizica mediului, GIS); aprofundarea problematicii privind calitatea şi protecţia mediului se va realiza în cadrul studiilor de masterat şi doctorat (Evaluări de impact, Zone şi arii protejate, Monitoringul integrat al mediului, Politici şi strategii de mediu, Ecologia aşezărilor umane, Managementul mediului, Economia mediului, Gestiune durabilă a peisajelor etc. ).