| sneaky888 a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de ajutor, vorbesc foarte serios și chiar nu vreau sa luati la mișto chestia asta.
Sunt o fata obisnuita, urmez un liceu teoretic insa nu vreau sa urmez o facultate. Niciodata n-am stiut ce vreau sa fac cu viata mea, pana intr-o zi cand mi-au aparut pe TikTok si Instagram ceva reclame la studio uri de videochat, la inceput mi se parea amuzant, dupa m-am tot interesat și am vazut ca se castiga foarte foarte bine și sunt o gramada de avantaje. Nu e vorba ca mi-ar fi rusine, pentru ca oricum nu as zice nimanui și n-as fi vizibila Romaniei. Problema este că, studioul la care aș vrea sa merg este in București, iar eu fiind din Nord Vest este cam departe si nu stiu ce scuza as putea sa le bag parintilor (sunt foarte credinciosi si mi-ar da in cap sa stie ca vreau asa ceva) ca merg acolo, nu stiu, m-am gandit ca poate le-as zice ca mi-am gasit loc de munca acolo, dar ar zice ca de ce asa departe bla bla. Ajutor, vorbesc cu seriozitate maxima!

4 răspunsuri:
| LucaAdina a răspuns:

Buna!
Sincer iti spun ca mai bine ar fi sa te angajezi undeva, call-center etc., nu e nevoie neaparat sa faci fac daca nu vrei. Oricine poate face ceea ce spui tu, insa gandeste-te ce parere ai avea tu despre tine facand asta. Crede-ma ca pentru orice chestie care pare usor de facut, platesti un pret. Sa nu crezi ca e usor in industria asta, poate doar pentru oamenii care nu au pic de suflet si demnitate. Esti ok cu gandul ca vei fi super exploatata si obligata sa faci unele lucruri care sunt impotriva vointei tale?
Nu e asa roz situatia, doar ca acesti oameni stiu foarte bine sa-si faca reclama buna, sa atraga tineri neexperimentati si sa para ca poti face bani multi si usor.
Mai bine duci un trai decent, iti faci un prieten si duci o viata fericita. Daca o sa ai un prieten(sau chiar un copil in viitor), cum ii vei explica cu ce te ocupi, de fapt? Crezi ca vei gasi vreun baiat sa te iubeasca cu adevarat facand astfel de lucruri? Toti isi vor bate joc de tine din cauza statutului asta.

| J0B0MAT a răspuns:

Ba da ai fi vizibilă și în România. Există vpn-uri, români în străinătate, oricine te poate înregistra și posta și te va vedea oricine din România.
Eu zic să le spui părinților, nu ți-ar da în cap, de regulă părinții vor ce mai bine pentru copil, nu să îi facă rău. Și de aia ar trebui să îi asculți, sunt cam singurele persoane din lumea asta care îți vor binele cu adevărat și plus de asta sunt trecuți prin viață și au mai multă minte ca o puștoaică de 15 ani.
Dacă nu, ai putea să asculți și sfaturile pe care le vei primi aici. Majoritatea sunt oameni faini care dau sfaturi bune în general.
Am vorbit foarte serios și nu am luat la mișto.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu sunt din N-V-ul tarii si am vazut ca sunt si aici studiouri. Exemplu: https://www.ifunstudio.ro/
Daca te uiti la un oras apropiat tie nu exista sa nu gasesti!

| RoxxyEG a răspuns:

Poti incerva la un studio virtual de videochat sa vezi cum e. Sunt studiouri care nu au sediu fizic dar te ajuta 24/7 cum e https://www.paradise-studio.ro/
Ei iti dau si echipament in custodie daca ai nevoi