| Bunoiu_Roberta-Maria_1998 a întrebat:

Hei TPU, am o intrebare ceva mai ciudata, valabila pentru cei care deja si-au ales un drum in viata. Voi cei care sunteti hotarati sa urmati un drum, dupa ce v-ati ghidat cand ati ales domeniul in care sa profesati?

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca o sa faci meseria respectiva timp de vreo 50 de ani, zi de zi, asa ca nu ai de facut decat sa te intrebi daca poti face asta. Te gandesti ce anume ti-ar placea sa faci toata viata ta, zi de zi, fara sa te plictisesti, fara sa-ti fie sila sa te trezesti sa mergi la serviciu, fara sa-ti fie rusine de tine ca faci acel lucru. SI nu in ultimul rand, sa poti face fizic meseria respectiva - de exemplu nu ai putea fi la nesfarsit dansatoare, sau saritor cu parasuta happy. Fa-ti o lista cu meseriile care-ti plac, ce ti-r placea sa faci, chiar si cele mai indraznete ganduri si aparent fara "viitor" si te gandesti la fiecare in parte daca ai vrea sa faci acea meserie cu maxima placere - daca da, ai succes si bani din orice. Daca nu-ti place ceea ce faci poate fi oricat de "tare" aparent, practic nu o sa faci mare lucru cu ea. Succes si inspiratie! happy

| Marrythenight a răspuns (pentru mixxjim):

Hmm da, ai dreptate! Dar cred ca si din a fi dansatoare poate coregrafa castigi bine, dar dupa cum ai zis nu se practica o perioada lunga. Cat despre cea care a pus intrebarea, daca te gandesti vreodata la a fi dansatoare, stewardesa, sa stii ca astea le poti practica maxim pana la 35 de ani. Asa cred... Poti continua facand o facultate, tu avand in anii acestia contact cu multi oameni, de comunicare si relatii publice happy oricum, succes la ales!

| Doηηa a răspuns:

Deocamdata trebuie sa termin liceul cu medie mare, la fel si bac-ul.
Dau la Facultatea de drept, Universitatea din Bucuresti si...incerc sa devin un avocat foarte bun.
Cum m-am hotarat?
Imi place foarte mult genul de profesie respectata, de inalta cota, la birou...
Plus ca am un prieten avocat care mi-a confirmat ca se merita orice efort(pentru ca este greu sa devii avocat) si mai faci si multi bani.
Si vreau sa-l fac pe tata mandru pentru ca isi doreste de cand sunt mica sa devin avocata.

| Mymiii a răspuns:

Mi-am dorit dintotdeauna sa devin o actrita. Nu stiu daca voi vreodata una, sau poate sunt...o actrita fara public si fara nume! M-am hotarat de mult timp sa dau mai departe la teatru! Dupa ce m-am ghidat? Dupa inima mea! E cel mai bun sfatuitor! Si te sfatuiesc sa faci la fel ca mine. Alege un drum care sa iti placa, nu pe care ti-l impun altii pentru ca tu trebuie sa-l strabati( cu urcusurile si coborasurile sale) nu cei din jurul tau!

| Bunoiu_Roberta-Maria_1998 explică (pentru Mymiii):

Si eu imi doresc sa devin actrita, dar sunt in dubii : doctor sau actor. Mersi oricum pentru sinceritate si pentru simplul fapt ca mi-ai aratat ca trebuie sa fac ce imi place, si mi-ai reamintit cat de speciala e alegerea pe care o fac.

| Mymiii a răspuns (pentru Bunoiu_Roberta-Maria_1998):

Nu uita ca si tu esti speciala si ca vei avea toate sansele sa fii acolo unde vrei sa fii, "doar anunta stelele sa iti faca un loc pe cer!" happy :*

| ChipDE a răspuns:

Eu fac o scoala profesionala in electrotechnica in Germania, de aici am sa fac mai departe inginerie in electrotechnica si am sa merg sa lucrez la BMW in München sau Dingolfing pe un salat de 3000-4000 EURO.