| rareslovesportugal a întrebat:

Hei, TPU! Am o întrebare legată de carieră. Deci, eu vreau să devin profesor universitar de limba engleză. Știu, sună nebunesc! Adică nu oricine poate ajunge acolo. Întrebarea mea este: ce trebuie să fac să ajung acolo? Ce pași trebuie să urmez? Spuneți-mi vă rog, fără varianta "dacă ai pile". Nu vreau să aud asta. Nu îmi pasă cât trebuie să învăț, dar vreau neapărat să fiu profesor. Spuneți-mi, vă rog, și ce trebuie să fac să intru la facultatea de limbi străine, cum se face la alegerea secțiilor și cum se dau masteratul și doctoratul. Scrieți-mi cât de detaliat puteți. Mulțumesc! :-)

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este nebunesc si nu este chiar asa de greu.
La Facultatea de Litere, daca nu ma insel, admiterea se face pe baza de examen. La limba romana si limbile pe care doresti sa le studiezi. Nu stiu daca admiterea mai cuprinde si alte probe. Oricum, in functie de notele pe care le vei lua la admitere si de optiunile pe care le ai, vei fi repartizat pe diverse limbi. Daca de exemplu sa zicem ca vor fi 300 de candidati, dintre care 200 vor avea prima optiune engleza, insa sunt numai 100 de locuri, primii 200 dintre cei care au avut prima optiune engleza, cei cu notele cele mai mari, evident, vor ocupa locurile. Restul vor fi repartizati pentru cea de a doua limba aleasa si daca nu ma insel, vor fi nevoiti sa isi aleaga o alta optiune. Ori toate optiunile ti le faci de la inceput, oricum, acesta este un mic detaliu. Daca sa zicem ca intri la sectia dorita, dupa ce termini cei trei ani de facultate si iti dai licenta, va trebui sa intri la master. La master, va fi din nou pe baza de admitere, insa la master nu este prea mare concurenta, in general. Nu stiu daca la Litere este o exceptie. Iar dupa, trebuie sa iti dai doctoratul, daca vrei neaparat sa fii profesor universitar. Daca vrei sa fii asistent universitar, de exemplu, nu iti trebuie doctorat, masterul este suficient. La fel si in cazul preparatorului universitar. Insa, daca vrei sa devii lector, conferentiar sau profesor, atunci iti trebuie doctoratul. Pentru a deveni profesor universitar, de asemenea, iti trebuie vechime si trebuie sa fi trecut prin toate celelalte grade.