| Thelittlediva a întrebat:

Hei TPU
Am o întrebare legată de ținuta profesională, situația stă în felul următor: Eu sunt în clasa a XII-a, de fapt am absolvit și vreau să dau admiterea la litere și să mă specializez pe Engleză-Română.
Întrebarea este după ce Doamne ajută o sa absolv facultatea, aș dori să profesez in domeniul învățământului liceal sau poate și la facultate după un doctorat, trebuie să port în fiecare zi gen ținută formală, pantofi eleganți, costume, genți?
Țin să precizez că stilul meu vestimenatar este unul extrem de minimalist, nici sport, nici elegant. Există vreo posibilitate să port jeansi, tricou, conversi, cardigane? Sau îmi este impusă știți voi aceea ținuta foarte formală.
Vă mulțumesc anticipat și m-aș bucura tare mult dacă m-ați lămuri.
O zi bună tuturor

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu ai văzut cum se îmbracă profii la școală?!

| Celcestietot a răspuns:

Să ai o ținută decentă, nici prea "dezbrăcată", nici costum și cravată. Sper că înțelegiwinking.

| 54kuv a răspuns:

Slava Domnului ca mai sunt si oameni ca tine. Eu unul nu inteleg de ce ar vrea cineva sa se mai faca profesor. Avand colaborari cu sistemul de invatamant si profesori in familie nu-s chiar pe langa dar n-as lucra niciodata in sistem.
Revenind la intrebarea ta, cred ca cu o pereche de mocasini (tot foarte comozi) in loc de conversi e ok. Presupun ca tricoul nu e unul foarte tipator si cu multe modele. Sau inlociut cu o camasa lejera.