| IoanaC1999 a întrebat:

Hei, TPU! Buna tuturor! Sunt clasa a 9-a si inca de cand eram micuta mi-am dorit sa merg la Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti, dar as avea cateva intrebari micute pentru voi in speranta ca ma ve-ti lamuri voi:

1. Daca urmez un liceu tehnologic de Turism si alimentatie publica ci nu filologie sau stiinte sociale ma pot inscrie la academie?

2. Media claselor 9-12 conteaza? Si daca da care este media minima pentru a ma putea inscrie?

3. Media notelor obtinute la bac presupun ca trebuie sa fie destul de mare, care este media minima acceptata?

4.Care profil este cel mai bun? Pe mine m-ar pasiona criminalistica, jandarmeria, dar si M.A.I...ce imi recomandati? Avand in vedere ca vreau sa tintesc cat mai sus?

5. Inaltimea conteaza? Eu am 1, 63, care este inaltimea minima acceptata?

Cam astea ar fi intrebarile mele

pentru moment, va rog frumos sa imi raspundeti. Mulțumesc frumos! Ofer funda!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. DA, se poate.
Totuşi, este PREFERABIL să faci un liceu cu specializarea de Filologie sau Ştiinţe Sociale :)

2. Nu contează "media claselor 9-12", dar contează media la Purtare!

Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat lal inkul :
http://www.tpu.ro/......parte-sau/

3. Nu contează media de la BAC, trebuie doar să-l promovezi!
Vezi alte detalii privind admiterea la linkul oficial :
http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html

4. Este discutabilă "avansarea" ta :))

5. Acum este o înălţime minimă de 1, 60 m la fete.

Toate cele bune!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta liceul absolvit, ci doar indeplinirea conditiilor cerute si reusita la admitere.
Inaltimea este buna, cea minima este 1, 60 m.
Pentru restul nelamuririlor de poti uita pe site-ul oficial al Academiei, la Admiterea 2016, cam asa s-ar putea sa fie si cand vei termina tu liceul, in orice caz te vei uita si la regulamentul admiterii din anul respectiv.