| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, cineva a pus o vorba buna la un loc de munca pentru mine, dar eu as vrea sa ma angajez in alta parte mai bine platit. Daca sun la locul de munca unde a pus vb acea persoana si le spun ca renunt persoana care a pus vb buna pentru mine poate afla sau imi vine ceva acasa?

4 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Fii sincer cu toata lumea, fara sa dai mai multe detalii decat trebuie.

Vorbeste cu cine a pus vorba buna, multumeste-i si spune-i ca ai gasit un alt loc de munca mai bine platit (asa am inteles, ca ai gasit altceva mai bine platit, daca doar iti cauti ceva mai bine platit spune-i asta - oricare este adevarul, spune-l cinstit). Daca spune el mai departe ok, altfel va trebui sa vorbesti si cu persoana care a decis sa te angajeze pe vorba buna.

Acasa nu stiu daca e cazul sa iti vina ceva. Nu stiu daca ai semnat vreo oferta care sa aiba cine stie ce clauze (nu ar trebui). Oricum, dupa ce te angajezi sunt 3 luni de proba in care poti sa zici oricand ca de maine nu mai vii (sau ti se poate spune ca de maine sa nu mai vii). Dupa cele 3 luni de proba este nevoie de preaviz pentru incetarea contractului de munca (mai putin cazul in care acordul partilor spune altceva, in caz de concediere sau demisie exista preaviz standard prin lege).

| IoanaIonuca a răspuns:

Inainte sa vorbeasca acea persoana pentru tine, tu nu stiai ca nu vrei sa te angajezi acolo? Oricum, nu imi plac fazele de genul. Poti sa renunti, nu are ce iti vina acasa. Ma gandesc ca o sa afle. In general asa e, angajatorii le spun celor care au vorbit pentru cineva ca sunt neseriosi sau chestii de genul. Dar daca tu vrei sa lucrezi altundeva, te angajezi acolo si gata. Nu ai treaba cu cealalta companie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat n-ai incheiat sau semnat contractul individual de munca cu un angajator nu ai nici o treaba cu acesta si nici el cu tine, asa ca nu trebuie sa faci nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa iti vina o solicitare de despagubire din partea angajatorului in valoare de trei salarii medii pe unitate. Roaga-te sa fie salariul minim si nu mai mare!