| SandraLove a întrebat:

Cred ca ar fi mai bine sa ma decid din timp ce meserie vreau sa urmez,si as avea nevoie de un sfat de la cei cu experienta sau care stiu:ce ramura a medicinii sa urmez? O ramura care sa nu includa prea mult sange,operatii etc, dar care sa fie ceruta pe piata muncii si bine platita.Cum ar fi dermatologia, diabetologia, nutritia etc.Ce ziceti? Mersi anticipat si dau fundita primului raspuns bun.big grin

Răspuns Câştigător
| Crash94 a răspuns:

Alegerea se face în anii IV-V. Până atunci, vei fi transpusă, să zic aşa, prin toate domeniile. Vei trece prin tot ce înseamnă Medicină Generală, la nivelul la care te poţi orienta cam pe ce domeniu ai vrea să te axezi mai departe. Odată intrată la facultate vei vedea că sunt n domenii, iar unele te vor atrage mai mult sau mai puţin. Asta trebuie să hotărăşti singură, nu să ne întrebi pe noi, căci dacă ar fi să răspund, eu aş răspunde pentru mine. Spre exemplu cardiologia, reumatologia sunt domenii accesibile.
În medicină, cam totul este de viitor. O ramură care să nu includă "prea mult" sânge nu cred că găseşti. Mereu te vei întâlni cu sânge, medic fiind. Dar dacă nu vrei operaţii, nu e nici o problemă, pentru că doar medicii chirurgi se ocupă cu aşa ceva. Oricum, asta nu e ceva ce ţine de ceea ce zic ceilalţi. Un sfat: fă-o pe cont propriu, lasă totul la latitudinea ta, nu la a celorlalţi.
Înainte de toate, gândeşte-te că prin asta vei salva suflete.
Multă baftă îţi doresc şi sper să alegi ceea ce vrei să faci cu adevărat!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu vrei implicație, dar vrei bani în schimb!
Interesant.
Schimbă direcția carierii în viață, nimeni nu-ți dă voie să te joci cu VIAȚA OMULUI!
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E prea din timp sa te decizi inainte de a fi prin ultimul an de facultate. Vei vedea in timpul facultatii ce specialitate iti place mai mult la stagii. Si trebuie sa te gandesti ca alegerea iti va fi mult limitata de nota la raezidentiat, deci inainte de a vedea cam unde te situezi ca note in facultate, e prematur sa te gandesti la specialitate. Ai rabdare, fa facultatea, ia o nota cat mai buna la rezidentiat si apoi vei avea de unde sa-ti alegi.

| EleSimoo a răspuns:

De ce vrei la filologie daca vrei sa devii medic? Sau vroai doar sa stii cum e profilul...