| Anonima6754 a întrebat:

Hei TPUhappy cum as putea face rost de instrumentale potrivite pentru piesele pe care le scriu, adică eu scriu niste versuri si o linie melodica dar cum fac rost de instrumentalul potrivit? Se ocupa cineva cu asa ceva? Cunoasteti pe cineva gen sa ii dau vocal cu toata piesa cantata si sa mi dea un instrumental potrivit? Sau cum as putea sa fac rost?

5 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Eu mă ocup, dar pe bani sau promovare
Dar ce gen muzical? Sper că nu manele sau populară
Dacă vrei gratis scrie pe YT free beat *genul muzical dorit de tine*

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Apelezi la un instrumentist.
Poti cauta beat-uri pe internet, depinde si ce stil de piese vrei sa faci.
Te poti apuca si tu de un instrument, daca te pasioneaza muzica; mi se pare obligatoriu sa poti canta la un instrument, iar clapele (pian, orga, acordeon) banuiesc ca sunt cele mai usoare, plus ca iti ofera si beat-uri.

| nicu991 a răspuns:

Nu-ti da versurile nimanui daca nu le ai inregistrate cu drepturi de autor.

| Simpatic a răspuns:

De obicei mai simplu este in felul urmator si iti zic cum as proceda eu, mai intai as obtine un instrumental care-mi place si apoi as face versuri pentru el, vad ca foarte multe chiar si pseudo-cantarete folosesc coveruri a unor piese celebre, dar pe care canta versurile lor.
Ceea ce vrei tu nu este imposibil de realizat ba din contra, dar ca sa produci un instrumental complex este nevoie de timp iar timpul se traduce prin bani.
Ti-am lasat un mesaj privat poate te poate ajuta acea persoana.

| Ineys a răspuns:

Invata sa iti faci singura. Stii sa scrii melodie, asta inseamna ca stii ceva muzica nu? Beat-urile sunt chestii de baza pentru orice muzician. De fapt orice muzician ce se respecta trebuie sa stie sa cante la tobe/pian... Nu la un nivel inalt dar macar sa aiba idee.

Daca ai o melodie iti mai trebuie o armonie potrivita si un beat daca insisti, dar beat-ul poate sa fie extrem de simplu, depinde ce gen muzical e.