| AlisaGabrielaaa91998 a întrebat:

Hei,TPU.
Cum nu am o persoană serioasă în viața mea caruia să îi povestesc planurile mele,aleg să vă cer vouă sfaturi si incep prin va a povesti planurile mele in viața urmate de niște sfaturi.
Sunt atrasă foarte mult de matematica si am început să excelez in fiecare zi,ador sa stau închisa in casă pentru a rezolva ecuatii si multe altele,sa nu ma lungesc mult am sa aleg sa fac o facultate de matematica muncind din greu și sa devin profesor universitar,să îmi dedic tot timpul pentru cariera dar nu acesta este scopul meu,vreau sa incep să schimb România si vreau sa incerc sa fiu Ministru al Educației,sincer.
Vreau sa schimb învățământul și să îi fac pe copii sa creada in Dumnezeu si in pasiunile lor!
ACUM, VREAU sa trec la intrebarea mea, ce vârsta trebuie să am ca sa devin Ministru al Educatiei si cum sa incep pasul asta?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si cum sa incep pasul asta? Ca să începi, trebuie să devii om politic, ca un partid să te propună și să te susțină.
Pentru credința în Dumnezeu, alege teologia.

| Nirvanaaa a răspuns:

Iti trebuie multa experiență, majoritatea miniștrilor aveau peste 40 de ani.
Mai întâi gândește-te la facultate și la cariera de profesor universitar ca și acolo gradul se obține greu și drumul e lung.

| Sophieka a răspuns:

Nu e nevoie sa fi Ministru ca sa schimbi in bine vietile altora.
Plus, ca schimbarea in lume se face prin noi insine, apoi cu restul.
Momentan tu nu te cunosti suficient pe tine, nu iti cunosti pasiunile, nu ai trecut prin viata... Invata despre viata, despre oameni, despre tine insuti, mai iesi pe afara, fa actiuni caritabile pentru oameni / natura si animalute, prin aceste lucruri vei socializa si vei putea aduce multa motivatie in cei care iti apar in cale care sunt pesimisti sau impotmoliti de cuvintele demoralizatoare ale altora...Tu vei putea sa aduci motivatie, zambet si amintiri frumoase multora si fara a deveni Ministru, dar daca vei vrea sa devi, foarte bine, dar pentru asta, mai intai trebuie sa treci prin procedurile mentionate.
Legate de Dumnezeu, tu aici spui de Crestinism...Eu prefer Crestinismul Spiritual si Spiritualitatea in loc de Religie. Prefer sa cunosc despre religii, filozofii, credinte din toate locurile...Nu sa fiu obligata sa invat doar despre Crestinism si sa adopt doar teoriile acestei religii.

| haileewatson a răspuns:

"să îi fac pe copii sa creada in Dumnezeu"
In primul rand ar trebuie sa stii ca fiecare copil e liber sa creada/sau sa nu creada intr-un Dumnezeu, iar acest aspect este strict personal si nu poate fi influentat de un profesor sau mai stiu eu cine. Religia nu are ce cauta intr-o scoala. Asa ca in loc sa incerci sa ii faci pe copii sa creada in Dumnezeu, concentreaza-te pe matematica sau pe a-i ajuta sa isi descopere pasiunile.
In al doilea rand trebuie sa ai o cariera in invatamant si in politica ca sa devii un Ministru. Nu exista o regula. Uite-te in CV-ul actualului/fostilor ministri si vezi ce au facut la viata lor: au facut doctorat, au publicat carti, cercetari stiintifice, au fost profesori universitari, au intrat in politica, etc.

Oricum, asa cum zice si Sophieka, nu trebuie sa fi Ministru ca sa schimbi ceva.

| anonimuIl a răspuns:

Trebuie să intri în politică și partidul din care ești să fie la guvernare atunci când va avea nevoie să numească ministrul educației.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți doresc mult succes și să reușești ce ți-ai propus! România are mare nevoie de persoane cu gândirea ta.

| Editocroci a răspuns:

Învățământul e o cloacă de corupți, ticăloși, securiști, bârfitori ș.a.m.d. Nu îi poți schimba, așa sunt ei.