| Aleksandru97 a întrebat:

Cum pot sa-mi dau seama daca sunt facut pentru teologie? happy Sunt clasa a 11-a, si ma gandeam ca as putea sa merg dupa clasa a 12-a la facultatea de teologie. Am vorbit cu diaconul si o sa ma ajute sa cant la un nivel rezonabil, si o sa ma ajute cu cartile pentru examen, dar voiam sa stiu: Cum as putea sa-mi dau seama daca sunt facut pentru asa ceva? Desigur ca o sa vorbesc si cu preotul meu, dar pana atunci as vrea sa aflu si alte pareri.
Va rog sa nu insultati si sa nu deviati de la subiect, vorbind despre ateism sau alte lucruri.
Multumesc mult si funda! happy

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

In primul rand trebuie sa-L iubesti pe Dumnezeu, asa cum spun Scripturile: "din toata inima ta, cu tot cugetul tau, cu toata puterea ta, din tot sufletul tau".
In al doilea rand trebuie sa-i iubesti pe oameni -ca pe tine insuti; teologia te va invata cum sa-i conduci pe oameni la Dumnezeu.
In afara de una singura, toate confesiunile crestine detin doctrine gresite, nebiblice. Daca vei invata teologia unei confesiuni gresite, vei invata rau.
Si daca nu ai o relatie personala cu Dumnezeu, daca nu ai in inima ta dorinta de a trai dupa vointa divina, atunci teoria nu-ti va fi de nic-un folos. Multi conducatori de biserici vor fi trasi la raspundere de Dumnezeu pentru ca si-au luat singuri responsabilitatea de a lucra in campul lui Dumnezeu fara sa-i fi chemat Dumnezeu.
Arunca o privire pe site-ul acesta: http://institutadventist.ro/

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Daca tu asta iti doresti, daca ai putin talent si muncesti in sensul asta si din ce ne spui, mai esti si indrumat, poti deveni preot sau ce vrei tu. Cum sa iti dai seama daca esti facut pentru teologie. Simplul fapt ca iti doresti sa ajungi acolo te face pretendent.

Răspuns utilizator avertizat
| Aleksandru97 explică:

M-am gandit la asta din cauza ca atunci cand cineva sufera simt empatie, imi place sa ajut oamenii sa isi rezolve problemele, sau atunci cand donez lucruri (sunt voluntar si incerc sa ma implic mai mult) ma simt foarte bine, si imi vine sa donez chiar si din casa.