| Andrei54885 a întrebat:

Daca ma fac reporter as putea sa practic in străinătate?
Va rog sa dezvoltati putin subiectul!

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Personal consider ca sansele tale sa practici in strainatate reportajul este foarte redus. De fapt catre zero.

Motivul il reprezinta ca nu vei cunoaste perfect limba tarii respective, cultura si obiceiurile, neputand sa fii pregatit sa intervii live intr-o discutie.

Accentul este iarasi o problema majora.

Dupa mine, nu vei putea face asta.

| Andrei54885 explică (pentru cristimihailov):

Dar ca manager?
Eu acum sunt la filo in ultimul an si vreau sa imi caut o facultate a carei meseri sa o pot practica in străinătate...imibpoti da niște exemple?

| cristimihailov a răspuns (pentru Andrei54885):

Salut,

Da, ai putea ca manager. Dar e complicat sa intrii in domeniu. Adica intrarea e mai grea pentru ca in general se cauta cu experienta. In plus ar trebui sa cunosti niste metode gen PRINCE2 sau macar sa ai o certificare de la PMI.

In afara de slujbele tehnice precum IT, electronica, automatizari, CNC, nu prea sunt unele cu care sa ieso usor.

Ai putea sa incerci pe marketing, economie sau contabilitate daca faci vreo specializare in strainatate pe ea.

Ai putea de asemenea poate sa lucrezi ca invatatoare, in afara, dar poate fi complicat (trebuie sa cunosti limba foarte bine, sa alegi o tara cu natalitatea in crestere, etc).

Sincer, cu filologia, reusita in strainatate este mai de nisa. Nu zic ca nu se poate, dar probabilitatea este mult mai mica decat in domeniul tehnic.

Si nu ma refer la a pleca in afara, ci a nu lucra in chestii prost platite gen: in curatenie, in vanzari, ingrijire batrani, etc.

| Donsavas a răspuns:

Nu iti recomand jurnalismul, asta daca nu vrei altceva in schimb. Am pe cineva care a facut jurnalismul cu master in litere sau ceva de genul si a ajuns de la un simplu lucrator bine platit ce-i drept la Antena 1, in spate care muncea vreo 9-10 ore zilnic, la unul care sa-si caute job dupa fiecare 3-4 luni pentru ca se tot razgandeste. e mult de munca pe unde a mai lucrat ea si salariile nu prea te motiveaza. In televiziune, ajung in general, cei cu relatii si bani. Ilinca Vandici are jurnalismul? spor la invatat!

| Heureuse a răspuns:

Ca reporter poți fi trimis oriunde, dar asta ține și cât de bine practici meseria și dacă ești capabil.
dacă te referi să locuiești acolo sunt șanse mai mici, cred cu o facultate din Romania, eventual o faci in țara lor și, ulterior îți cauți loc de muncă în domeniu.