| alex3313 a întrebat:

De curand am aflat ca daca ai 15 ani puti sa iti iei un job (doar ca ai nevoie de acordul parintilor si nu ai voie sa lucrezi mai mult de 6 ore si 30 de minute pe zi). Si acum sunt in cautarea unui job pe litoral sau undeva in Iasi. Credeti ca ma puteti ajuta?

P.S. Site-urile cu job-uri nu m-au ajutat prea mult.

3 răspunsuri:
| Anonim1211 a răspuns:

Depinde in ce domeniu vrei sa lucrezi. De exemplu eu sunt in a IXa la economie si la sfarsitul anului scolar pot sa lucrezi gen : la casa de marcat, adica in magazinebig grin. Asta e un exemplu, dar trebuie sa ai putina practica sa stii ce trebuie sa faci.

| blaablaablaaa a răspuns:

Eu pe tocmai.ro mi-am gasit de lucru.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

''De curand am aflat ca daca ai 15 ani puti sa iti iei un job (doar ca ai nevoie de acordul parintilor si nu ai voie sa lucrezi mai mult de 6 ore si 30 de minute pe zi).''

Daca ai 15 ani si puti, nu poti sa-ti iei un job. Chiar daca nu puti... tot nu poti, ca n-ai inca varsta minima legala de 16 ani.
Cine te angajeaza inainte sa implinesti 16 ani face exploatare de minori si risca inchisoarea.

Citez art. 16 alin.1 din Codul muncii.

Persoana fizica dobandeste capacitatea de munca la implinirea varstei de 16 ani. Angajarea in locuri de munca grele, vatamatoare sau periculoase poate fi facuta insa numai dupa implinirea varstei de 18 an de catre respectiva persoana.''