| Irinadarian a întrebat:

Hei TPU, imi puteti explica ce este sesiunea? Care este diferenta intre sesiune si bac? Cine da sesiunea (nu faceti misto chiar sunt confuza)

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai examen la aproape toate dacă nu chiar la toate materiile studiate în timpul semestrului

| Catrice a răspuns:

Sesiunea e pentru studenți, bacul e pentru liceeni. laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Sesiunea e la sfarsitul fiecarui semestru de facultate (ianuarie-februarie si mai-iunie) si atunci dai examenul final la fiecare materie pe care ai facut-o in semestrul respectiv (pot fi de la 5 materii pala la 10 chiar). De obicei dureaza 2 saptamani si datele de examen vi le alegeti voi, puteti alege cand vreti in functie si de programul profesorului. O materie la facultate este practic cst o materie de bac. Ai vreo 11-12 sau 13 cursuri a cate 20-30 sau chiar 50 de slide-uri sau pagini (fiecare profesor face cursul cum vrea si cat de lung vrea dar cam asa aveam noi), unii profesori va pot pune sa invatati din carti. De asta se spune ca bacul e mai usor.

| Furnicuta000 a răspuns:

Si examenul poate fi sub forma de grila (sa incercuiesti raspunsul corect) sau sub forma de subiecte (adica daca de ex esti la facultatea de geografie poti primi un subiect de genul "clima Romaniei" sau "Muntii Carpati" sau orice alt lucru si sa faci un fel eseu pe baza asta). Sau daca esti la o facultate de inginerie sau de mate, primesti niste probleme de rezolvat.