| Joker400400 a întrebat:

(Intreb pe cei care stiu). Sunt la liceu si toata lumea ma intreaba la ce facultate voi merge. Eu as alege dintre drept si cinematografie si televiziune. Imi plac amândouă si in plus ma ajuta si profilul (stiinte sociale ). Însă as vrea sa stiu mai multe detalii. De exemplu ce facultate de drept ar fi buna si care sunt beneficiile. Adică pot deveni ceva care aproape garantat imi va aduce profit sau dupa aceea va trebui sa caut si sa tot caut un loc de munca? Ce profil ar fi mai bun? Sau pe cinematografie si televiziune care este cea mai bună facultate? Vreau să devin scenarist. Voi face cursuri de cinematografie si televiziune in acelasi timp sau trebuie sa aleg? Si dupa aceea as avea un loc de munca profitabil sau ma voi pomeni ca am facut facultatea degeaba. Mai am si alte intrebari dar deocamdată ar fi bune sa primesc un raspuns la astea. Cine stie? Sau funda pentru cel mai bun raspuns!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu prea ințeleg: acum ai intrat la liceu, intr-a 9 a?

| Joker400400 explică (pentru sierra1):

Nu. Sunt in clasa a 10-a. Dar multi au început să mă întrebe unde voi merge mai departe. Si profesorii mi-au spus că trebuie sa stiu din timp la ce facultate sa dau.

| sierra1 a răspuns (pentru Joker400400):

"profesorii mi-au spus că trebuie sa stiu din timp"

e bine și dacă știi intr-a 12 a. Nici o grabă

Răspuns utilizator avertizat
| christine99 a răspuns:

Cine se duce la drept nu primeste garantat profit lol, trebuie sa inveti fiecare lege, fiecare numar de articol si sa le tii minte toata viata. Daca doar faci facultatea de drept o sa primesti zero barat, o bucata de hartie, la avocati se da examen pentru barou, la grefieri se da examen, la consilier juridic si notar trebuie sa faci stagii, s-ar putea sa dai si acolo examen, si crede-ma vei concura cu sute de mii de persoane. E vorba de nopti nedormite, o vointa de fier, dedicare totala si o memorie buna si daca prinzi un post in domeniu il tii si cu dintii pentru ca sunt putine, doar la avocati sa fie mai multe, nu mai sunt anii '90 sau a comunismului unde se mergea doar pe cunostinte. Si faptul ca alegerea ta e intre drept care e o specializare grea, costisitoare, care necesita dedicatie totala si cinematografie/televiziune unde e vorba de imaginatie, creativitate denota ca nu esti serios, adica man nici macar nu au cea mai mica legatura, asteapta sa dea cineva cu euroii in tine la drept, garantez ca o sa te turtesti dupa 1 ora de citit codul civil, atentie citit, nu memorat.

| Joker400400 explică (pentru christine99):

Nu ai de unde sa stii daca sunt serios sau nu iar in cinematografie iti trebuie putina nebunie pentru a fi creativ.

| sadrian46 a răspuns (pentru Joker400400):

Iar in cinematografie iti trebuie putina nebunie pentru a fi creativ.
Aceasta este o prejudecată, că dacă ești un pic nebun, ești și creativ.

| CattanyMihai778 a răspuns:

Du-te la stat fa o postliceala in domeniu sanitar si vei castiga mai mult decat un inginer la un particular vei munci si 8 ore fara patron si alte benefici