| Matei_Gianina_1970 a întrebat:

Stiu ca este cam devreme sa ma gandesc la asta, dar daca am media pe clasa a 5-a 9, 17 iar media pe anul acesta pana acum undeva la 9, 5 exista sanse sa dau la un liceu bun? Mai am 2 ani in care pot sa imi mai cresc mediile(eu fiind acum in clasa a 6-a), dar m-ar interesa foarte mult un liceu de filologie in Bucuresti.Am o vecina care este la Ion Creanga,la filologie,iar eu ma gandesc sa ma duc tot acolo.Ori un liceu de romana-engleza,dar nu prea gasesc astfel de licee, decat cu media fooooarte mare...Am inclinari catre uman: Romana,Engleza,Istorie,Geografie, Biologie...La Franceza sunt la un nivel mai mic in comparatie cu celelalte, dar totusi. sad
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Mihaky a răspuns:

Da poti intra la un liceu bun, media generala nu este la fel de importanta ca media de la examenul din clasa a 8-a pentru intrarea la liceu.

2 răspunsuri:
| VostoKK a răspuns:

25% din media de intrare la liceu e reprezentata de mediile din 5-8, incearca sa le tii la un nivel de 9, 4-9, 6, dupa preferinte. Important este Examenul National.

| Voicu_Crina_1981 a răspuns:

Depinde de ce note ai in a 8 a si cum te descurci in a 8 a, si cat iei la examene.