| tche a întrebat:

Hei, TPU.
Sunt în clasa a IX-a la profilul științe ale naturii, dar deja, după prima săptămână de școală îmi dau seama că nu prea am ce căuta pe aici. Urăsc fizica și sunt paralelă cu materia asta, iar eu am avut și norocul să am cel mai exigent profesor din liceu, deci o să-mi rup coatele pentru un amărât de cinci. Chimia mi se pare mai ok, o înțeleg cât de cât, deși am uitat mare parte din teorie și probabil că-s ultima din clasă la materia asta. Cu biologia n-am probleme, dacă nu merge logic, tocesc.
Ideea e că nu vreau să dau la medicină(deși secția de kinetoterapie și recuperare m-ar tenta), politehnică sau mai știu eu ce. De fapt, nici nu prea știu la ce vreau să dau, și de-aia am ales profilul ăsta, pentru că mi se părea cel mai complet.
Aș vrea să mă mut la științe sociale, având în vedere faptul că zilele mele preferate din orar sunt cele în care predomină materiile de uman, dar mi-e că de-acolo pot urma mai puține facultăți, și în special facultăți pe care le faci dacă vrei să rămâi homeless cu diplomă.
Așadar, nu știu ce să fac, și aștept păreri din partea celor care au fost într-o situația ca a mea.

4 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

Gandeste-te la ce vrei sa urmezi dupa... Eu am fugit de mate-info din cauza fizicii, am ales un liceu economic dupa care am mers la facultate de informatica si automatica. Dupa primul semestru la facultate ma gandeam sa renunt si da, pot sa spun ca regret acea alegere. Abia dupa ce o sa termini liceul o sa intelegi ca este doar o joaca si ca este chiar usor in comparatie cu ce urmeaza, deci, sfatul meu, nu ar trebui sa te sperie. Cat timp inveti, poti. Repet, conteaza mult ce planuri de viitor ai.

| lovemeoana a răspuns:

Mergi la profilul la care crezi ca te descurci si iti este bine. bafta :*

| RedCookyeeee a răspuns:

Eu sunt la stiintele naturii si pot sa spun ca fizica si chimia sunt cat de cat ok sa spun asa in clasa a9. Daca ramai pe acest profil gandeste-te ca e posibil ca din clasa a10 sa ai si mai multe ore de fizica si chimie fata de a9. Acum e adevarat ca daca esti la real ai mai multe sanse sa intri la facultatile de "prestigiu" dar daca nu prea le ai cu materiile astea...acum mai e si partea in care trebuie sa ramai un semestru la profilul tau, timp in care te vei imprietenii cu colegii si profii, si daca nu ma insel daca vrei sa te transferi trebuie sa dai si niste diferente(parca geogra, istorie si o limba straina). Sincer, eu una nu regret ca sunt la profilul asta, dar daca nu te simti in stare de el, mai bine te transferi.

| ElectroAngel a răspuns:

Mergi unde vrei :* e alegerea ta, am fost si eu intr-o situatie ca a ta...si am mers unde mi-a placut, trebuie sa te grabesti cat mai repede ca saptamana viitoare se pot face cereri pentru transferuri la alte profile.