| Rebeca1234567 a întrebat:

Sunt in clasa a IX-a si deja ma gandesc la ce facultate vreau sa urmez. Ma gandeam la jurnalism,pentru ca vreau sa fac ceva ce imi place. In cazul asta, vreau sa va intreb doua lucruri:
1. Ce stiti despre meseria asta? [se castiga bine? Imi pot atinge cu usurinta scopul? De mentionat faptul ca nu ma intereseaza daca o sa fie greu sau usor pentru ca imi propun sa muncesc din greu. ]
2. Ce stiti despre admitere si probe?
Dau funda celui mai bun raspuns.

3 răspunsuri:
| ishallhelpyou a răspuns:

1. Este OK, doar ca retine ca nu suntem o tara foarte mare si facultati cu specializare in jurnalism sunt. ehe big grin

2. Nu am habar

3 (bonus) o foarte buna amica de-a mea, este la Bucuresti, jurnalism, profesorii sunt foarte aspri, deci ai de tras!

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. prea putini jurnalisti adevarati in Romania, majoritatea sunt doar uneltele unor oameni cu bani. Se castiga si bine, depinde unde lucrezi.

2. nu stim nimic, exista destule facultati de genul in tara. O alegi pe aia care o vrei si te interesezi pe site ul ei despre admitere

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. Se câştigă binişor, depinde şi unde vei lucra...

2. Modalitatea de admitere şi disciplinele/Tematica DIFERĂ în funcţie de facultate/localitate!

NU ai precizat localitatea!
Ar trebui să GHICIM din ce localitate este facultatea dorită de tine? rolling on the floor
Sau, vei veni din Constanţa ( spre exemplu ) în Cluj-Napoca?

Poate revii cu detalii...

Toate cele bune!