| Anonim6669990 a întrebat:

Vreau să pun o întrebare. Deci eu vreau să dau la liceu pe profilul științe ale naturii și știu că materiile de bază sunt biologia, fizica și chimia. Contează foarte mult și matematica?

Răspuns Câştigător
| 6Anonim9 a răspuns:

Conteaza romana, matematica si doar una dintre cele trei. Din astea vei da bacul. Cele 3 sunt la alegere, dar daca vrei sa dai mai departe intr-un domeniu care le include pe toate 3, nu te opreste nimeni sa-ti bati capul cu ele. Dar da, matematica e foarte importanta la stiinte ale naturi. Eu acum termin a 12-a, tot la stiinte ale naturii. Succes!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Contează foarte mult și matematica?"

fiind materie de bac, tu ce zici?

| Catrice a răspuns:

Nu, deloc, nu are nici o importanta. laughing
Doar dai bacul din ea, ca proba obligatorie rolling on the floor

| Donsavas a răspuns:

Conteaza si matematica, e un profil real, se da bac si la matematică.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, contează mai mult decât restul laughing.

| aimullah123 a răspuns:

Da, e foarte importata dar doar la bac. Matematica M2 stiintele naturii nu-i exagerat de grea. Cu ceva meditatii iei mai mult de 5 lejer

| F3d0x a răspuns:

Nu! Chiar deloc...
avand in vedere ca 70% din cei care termina stiinte ale naturii in liceu se i dreapta spre MEDICINA chiar nu are cam niciun rost matematica, decat daca dai la Politehnica, dar cum am zis, 70% dintre cei de la sn dau la medicina, deoarece profilul nu se numeste mate-info.
eu tot la stiinte sunt si am o profesoara care ne tot bate la cap cu matematica la fel ca la mate-info...
si pe langa asta au fost ani in care bacul s-a dat mai greu la sn decat la MI.
Profilul de SN e cel mai dezavantajat profil:Facem matematica si informatica(cls 9-10) la fel ca la MI, facem materii umaniste si limbi straine la fel ca la Filologie.
Sistem de invatamant de rahat...
Dupa ce ca avem de invatat inca din clasa a 10 biologia fizica si chimia pentru admiterea la medicina mai avem si materii de 2 bani care ne ocupa timpul degeaba.