| Vanessika a întrebat:

Hei! Trec clasa a 12 a și de foarte mult timp mă gândesc ce sa aleg intre facultatea de psihologie, de limbi străine sau de jurnalism. Toate vin cu avantaje și dezavantaje, bineînțeles, dar cel mai important, nu știu care dintre ele ar avea cea mai mare deschidere pe piata de munca, mai exact, după absolvirea căreia as putea avea un loc de muncă corespunzător facultății absolvite. Îmi place mult sa lucrez cu oamenii și să vorbesc, dar parca niciuna nu mă încântă prea tare, mai ales că nu știu exact ce as face după. La un moment dat mă pasiona mult și criminalistica și tot ce tine de partea asta, dar din cate am înțeles nu prea are aplicabilitate la noi in țara și nici nu exista multe posturi (nici nu știu dacă poți ajunge in zona asta fara academie?). Vreun sfat?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facultati inutile in ziua de azi: Dreptul, jurnalismul si psihologia!
Anual ies cate 10.000 de licentiati de pe bancile facultatilor (la fiecare profil) care ingroasa randurile somerilor, fiindca nu ies anual posturi vacante, deci aceste facultati sunt inutile!

Orienteaza-te spre ceva ce vei putea gasi de munca dupa ce termini facultatea, ceva mai practic!

| gabicoo a răspuns:

Recomand SNSPA.

| Dulcica1234 a răspuns:

Eu pur și simplu îți recomand să faci ceea ce îți place mai mult, deoarece eu am făcut o facultate care nu mi-a plăcut și acum cam regret. Așa că cel mai bine este faci ceva ce îți place.