| RwoarrxKandii a întrebat:

Heii`. Am tema la mate chestia aia cu problema sahului.

Cu multi ani ín urma, un ímparat, datorita faptului ca-i placea foarte mult sa joace sah, fiind foarte íncíntat de inventia acestui joc, l-a chemat pe inventatorul jocului sah, pentru a-l rasplati. íntrebínd-ul ce vrea, acesta i-a raspuns: "vreau sa-mi dai 'atítea boabe de gríu', cít se cuvine din patrátelele tablei de sah, astfel ca, punínd pe prima patratea o boaba de gríu, la fiecare patratea ce urmeaza, sa-mi dublezi boabele de gríu! respectiv, 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64, etc... pína la ultima patratea de pe tabla de sah"! auzind ímparatul, paríndui-se la vedere cam putin ceea ce-i ceruse, neimaginíndu-si cantitatea enorma de gríu ce urma sa. i dea, a cazut de acord cu acesta! ba chiar, spuníndu. i ca íi da ín plus 10saci cu gríu, sa fie multumit!
INTREBARE, cíta cantitate de gríu urma sa-i dea ímparatul, rezultínd de pe urma patratelelor tablei de sah?

Dau fundabatting eyelashes

5 răspunsuri:
| RwoarrxKandii explică:

@tibidarkman maaa laughing eu facui ceva... da` nu cred ca e bine thinking
[(2^64)-1]/1. 000 = 18446744073709551, 615

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o tabla de sah are 60 de patratele, calculezi 60 la puterea 60, cred ca am dat-o in bara

| Șahlamaxim a răspuns (pentru anonim_4396):

O tabla de sah are 64 de pătrățele, nu 60

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tilica esti beat? parca asa te exprimirolling on the floor

| tibidarkman a răspuns:

Decat sa fi aici ca sa iti dam mura in gura cu tema la mate mai bine pune mana pe carte