| dyannabia a întrebat:

Imi puteti zice va rog cateva (cat de multe puteți) meserii cu salariu de peste 5000 lei/ luna? Si care la inceput pot avea si 3500. Va rog. Si cat mai multe.

4 răspunsuri:
| Jukosto a răspuns:

In Romania? Nici una daca nu ai "pile". (Daca ne referim la banii luati in mana, nu cat scrie pe hartie.)

Fugi din Romania, ca atat le pasa de oameni, incat puscariasii o duc mai bine decat cei in libertate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jukosto):

Iti dau eu exemplu fara pile: IT-ul. Un programator in 4-5 ani ajunge lejer la peste 10.000 pe luna, in mana, FARA sa cunoasta PE NIMENI.

Mai sunt si altele, stai linistit, termina cu gandirea asta de psd-ist.

| Jukosto a răspuns (pentru Cosmin86):

Uita-te sa vezi care ii procentajul de astfel de oameni care castiga atat. Si aici iau in considerare doar Romania. Mergi si vezi cati din cei care termina studii de genul ajung sa lucreze in domeniul asta.

Dintre noi, cred ca tu esti cu gandirea de psd-ist. Vad ca, oricat de urat e viata altora din jurul tau, tot te faci ca ploua, si zici ca e bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jukosto):

Viata lor e urata pentru ca si-o fac urata. Majoritatea nu stiu sa investeasca in NIMIC.

Uite, am un vecin care era muncitor. Mai muncea si in afara programului si strangea bani. A strans pana si-a deschis un mic service, care a tot crescut si acum e un service cu 20 de angajati. Deja si-a schimbat COMPLET viata.

Alta cunostinta si-a facut credit (a avut si avans) si si-a deschis o spalatorie auto. SI tot asa, avea un serviciu prost platit. Acum evident ca are un venit mai mare si decat al meu.

Si tot asa. Oamenii raman saraci DOAR daca stau "cu banii la saltea", cum se zice. Oameni care toata viata nu se implica in NIMIC, care stiu doar "serviciu si acasa".