| allxmariaa a întrebat:

Heii! Sunt la filologie și as vrea sa merg mai departe la psihologie, asta mă atrage. Dar nu știu cât de bine se câștigă (nu mă aștept ca din primii ani sa câștig foarte mult ) dar în general. Cam cât este un salariu? As putea face ceva cu aceasta meserie?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca esti bun si-ti faci baza de clienti, da, se castiga foarte bine. Mai greu pana te afirmi.

| Violleta2022 a răspuns:

Salariul incepe cu unul minim pe economie 1400-1600 lei si treptat, peste 5-10 ani de experinta mai urca cu cateva sute.

| Donsavas a răspuns:

Psihologul nu este un ''meserias''. A practica psihologia este o profesie in toata regula pentru ca dreptul de libera practica se obtine in urma unor studii de specialitate.
In viata,pe orice profil ai fi,este important sa ai cultura generala.
Cat despre profesie,asta tine doar de tine ce ai vrea si ce iti place sa faci. Banii vin in functie de conditiile in care lucrezi si cat de bine vazute sunt serviciile tale.
Dupa facultate,te poti specializa in psihoterapie,doar ca sunt multi terapeuti in gen care au terminat medicina sau asistenta sociala.
In consiliere scoalara inseamna sa fi si profesor si sa te multumesti cu un salariu.
Sunt specializari si mai bine vazute,ca de exemplu, specialist in siguranta nationala sau psihologie judiciara.
Poti deveni profesor universitar si sa castigi foarte bine,sa fi respectat/a si sa ai o pensie buna. Pentru asta,iti trebuie licenta,master si doctorat,mai apoi esti nevoit/a sa-ti castigi locul,care se acorda intr-un concurs.
Psihologie poti incepe sa studiezi sau sa practici, gratuit, pentru a te perfectiona tu pe tine, in primul rand, apoi pentru a vedea daca ti se potriveste. Succes!

| Nevroza a răspuns:

Daca esti bun, poti ajunge si la spital si primesti salariul de la stat. Daca vrei sa iti deschizi cabinet particular, mai greu este la inceput pana ce te afirmi. Daca iti place nu conteaza cat castigi. Bafta!