| Swetlly122 a întrebat:

Heii TPU! M-am gândit eu și am ajuns la concluzia că vara asta nu vreau sa tai frunza la câini. Faza e ca vreau sa mă angajez ca ospătar aici în orașul meu, iar daca îmi place și mă descurc m-am hotărât să merg sa lucrez la mare, fiindcă sunt resurse financiare ridicate, dar problema e că nu am pe nimeni acolo și nu știu cum va fi.Precizez că nu am experiența și nu știu nici matematica.Îmi poate spune cineva cum este sa lucrezi ca ospătar sezonier?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este o mare problemă daca nu stii matematica o sa te înșele clientii la bani, nu stii sa dai restul vei platii din buzunar paguba, deci nu merită sa muncesti degeaba pe litoral, gîndeste te cazarea trebuie sa ti o plătesti, si daca nu faci bani muncesti degeaba 3 luni? Deci cauta altceva sa faci, care nu implică matematica si sa lucrezi cu banii.

| Swetlly122 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu știu că în unele localuri cazarea și masa sunt gratuite având în vedere că sunt departe de Constanta.Si da, sunt fata, am 17 ani!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Frana. Cam toate restaurantele de pe litoral, au casa de marcat cu touch, te duci bati ce vrei din meniu in casa, si bounu iese la bucatarie, nu-l faci tu cu pixu.
Unde-ai mai fost tu la restaurant sau unde mananci, de iti da aia nota, scrisa cu pixu, ca sa te fraiereasca la bani? big grin

Asa. Eu am lucrat cateva veri, mai ales ca sunt de acolo.
Eu nu trebuia sa stau cu cazare insa gasesti o gramada de job-uri cu cazare.
Daca te duci la o terasa buna, poti sa faci si 1000 ron pe seara numai din tips happy
Dar daca nu ai experienta, te baga ajutor de ospatar prima oara.
Debarasezi mese, chestii de-astea. Mai cureti un usturoi mai stergi un tacamhappy
Este un volum de munca foarte mare pe litoral ca ospatar, la un restaurant bun, alergi de iti sar capacele, de dimineata pana seara.
Servesti mic dejun dimineata, ai si tu o ora acolo sau juma de ora, sa te duci in camera iti mai speli ceva sau fumezi o tigara, si de la 12 vin oamenii sa manance la pranz, pana la 3-4 dupamiaza. Mai ai cateva ore libere, te duci la plaja faci o baie cu colegii, iar de la 5-6, pe metereze iar, pana la 2-3 dimineata.
Ca ajutor de ospatar e mai naspa, ca, daca nimeresti cu niste **** de ospatari, ei iau tips-u, si iti da si tie acolo de un suc pe langa salariu, si aia e.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată? Ce varsta ai?

| Bondarel99 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De ce le intrebi pe toate ce varsta au? Nu asa iti faci prieteni noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Dar nu de asta intreb, nu vreau sa mi fac prieteni.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si atunci de ce? Nu ca nu as putea sa imi dau seama dupa poza de profil dar totusi...

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu doar te-am intrebat. Nu te-am obligat sa-mi raspunzi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Asa sunt eu, mai curios si in viața de zi cu zi nu numai pe TPU intreb oamenii ce varste au, indiferent ca sunt bărbati sau femei, iar ei /ele daca vor i mi spun varsta lor, daca nu nu. O seara frumoasa i ti doresc.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am văzut ca intrebi numai fete. In fine. O seara frumoasa și ție.