| joaxenul a întrebat:

Heii TPU stiu ca poate pare prostesc dar întrebarea mea e urmatoarea : ce cariera ar trebui sa urmez pentru a castiga multi bani. In ziua de azi la noi in tara câștigi doar ca sa intreti iar eu nu vreau asta. Vreau sa îmi fac o casa sa îmi iau o mașină si tot așa. vreau sa am bani. Foarte multi oameni abia daca au liceu si totuși sunt bogați. Eu sunt profil filologie cls 10 si vreau sfaturi pe viitor pentru a ma realiza. Mulțumesc anticipat. FUNDA celui mai bun raspuns

6 răspunsuri:
| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns:

Am eu un raspuns bun: MUTA-TE, in tara asta nu ai ce face, te muti intr-o alta tara care sta mai bine economic, incepi o mini-afacere sau ceva, pentru inceput ai putea sa te angajezi si faci mai multi bani, asta a fost parerea mea.

| joaxenul explică:

Mam gândit mult la varianta asta... Ma gândesc sa primesc alte câteva sfaturi despre meserii sau afaceri. Asta deoarece i-am văzut pe multi imbigatindu-se si in tara

| Honey30 a răspuns:

Hacker etic

Deşi alăturarea celor doi termeni poate părea un paradox, funcţia aceasta există şi a fost creată pentru oameni foarte bine pregătiţi în domeniul ciberneticii. Se pare că numeroase companii angajează experţi care să atace platforme şi sisteme cu scopul de a identifica problemele existente la măsurile de securitate înainte ca alţi hackeri mai puţin etici să profite de ele. Cu un salariu mediu de 92.200 de dolari pe an, este cu siguranţă unul dintre cele mai bine plătite şi atractive locuri de muncă.
Statistician

Un statistician poate prezice cu o mare exactitate riscurile existente în afaceri. Aceşti profesionişti folosesc matematica şi statistica pentru a analiza consecinţele financiare ale riscurilor pentru companii de asigurări, bănci, firme de consultanţă şi guvern. Potivit businessinsider.com, salariul mediu al unui statistician este de 87.650 de dolari pe an, cu mari şanse ca acest număr să crească.
Chimist alimentar

Un "chimist alimentar" are sarcina de a dezvolta şi îmbunătăţi gustul şi textura mâncării. Joburile de chimist alimentar vor fi extrem de căutate în viitor. Acest lucru este atribuit dezvoltării fenomenului imprimantelor 3D, care... ne vor pregăti mâncarea în viitorul apropiat. Astfel, va fi nevoie de chimiştii alimentari pentru a identifica modalităţile de a combina şi a schimba gusturile. Funcţia de chimist alimentar, al căru salariu anual va fi cuprins între 50.000 şi 100.000 de dolari, va avea cu atât mai mare succes cu cât dietele şi felurile sofisticare de mâncare vor fi şi mai mult la modă.
Epidemiolog

Aceşti profesionişti esenţiali în medicină descoperă cauze pentru diverse afecţiuni şi boli, analizează tehnici şi proceduri de sterilizare şi efectuează în mod continuu cercetări pentru noi tratamente. Lucrează pentru spitale, companii farmaceutice şi laboratoare de cercetare. Salariul mediu este de 64, 220 de dolari pe an, iar guvernul SUA angajează din ce în ce mai mulţi astfel de profesionişti pentru a analiza cele mai bune măsuri preventive de sănătate şi noi legislaţii care să îmbunătăţească păstrarea rapoartelor medicale.
Ingineri "front-end"

Când apeşi un buton pe un website, te duce în altă pagină. Deşi pare foarte simplu, există cineva care trebuie să programeze butonul ca să facă acest lucru, ceea ce e mai complicat decât s-ar putea crede. Inginerii (sau dezvoltatorii) front-end creează ceea ce noi vedem online în fiecare zi. În afara procedurilor de codificare care sunt necesare pentru acest job, dezvoltatorii front-end trebuie să aibă idei şi viziuni despre ce va funcţiona cel mai bine pentru un utilizator web. Salariul mediu al unui dezvoltator front-end va fi de 81.670 de dolari.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu te-as sfatui sa faci ce chiar crezi ca iti place. O viata trebuie traita cu placere, decat cu confort.

A doua idee ar fi sa te muti in alta tara. Nu o sa fie lapte si miere pe acolo, dar in comparatie cu Romania, acea alta tara dezvoltata este mai aproape de paradisul tau decat o sa fii tu din Romania.

Apoi gandeste-te ca in viata vei merge in general alaturi de o persoana. Si veti avea forta dubla. E bine sa iei in considerare si asta in loc sa mergi solo.

Iar salariile alea care sunt aruncate prin raspunsurile la intrebarile tale, poti sa le uiti. Alea sunt valori brute. In mana o sa ramai cu mai putin.

Fa ce iti place ar fi raspunsul meu. Conteaza pe unde te duce viata, si mult mai putin cu ce masina mergi prin viata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai pus o intrebare complicata.

Daca ti as spune ca in momentul asta in Romania se castiga foarte bine, mult peste medie in IT te ai face programator avand in vedere ca esti la filologie si nu stii o boaba matematica si programare? NU, probabil nu te ai face.

Banii se fac daca esti bun intr un domeniu, daca iti dai interesul si daca il faci din pasiune. Degeaba faci tu facultatea X sau Y daca nu esti bun si nu faci din placere nu scoti niciun ban dupa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
daca o sa absolvi de exemplu o facultate de medicina esti foarte bine platit ca medic rezident care este foarte mult cautat salariul este in jur de 3000 de euro lunar in Germania dar trebuie sa stii limba germana si sa ai diploma in mana bafta multa.
O zi buna.