| Annddrreei a întrebat:

Hello,
Am terminat facultatea de farmacie si am 2 variante de a-mi continua studiile: Master in managementul afacerilor sau Facultatea de contabilitate (3 ani, frecventa redusa).
Sunt indecis, cateodata ma gandesc ca poate mai de folos mi-ar fi contabilitatea, cateodata nu.
Astept sugestii, feedbackuri, experiente, oportunitati, orice parere e bine venita.
Multumesc!

3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce sunt astea variantele? De ce nu faci ceva cu farmacia? Masterul ăla e meh, nu-ți strică o diplomă în plus, dar nici mare chestie nu face laughing. Mai bine faci un curs de conta.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu as alege un master pe produse farmaceutice la o facultate de inginerie (de ex facultatea de chimie de la politehnica are asa ceva). Asta ca sa poti lucra si in industrie sau laborator, la fabricarea propriu-zisa.
E ok si pe contabilitate dar la ce te ajuta? Oricum nu o sa tii tu contabilitatea farmaciei si nu trebuie sa te ocupi prea mult de lucruri administrative, chiar daca faci asta ai nevoie de cunostinte de baza nu merita 2 ani de master. Si aia cu afacerile la fel.
Iar daca vrei sa incepi alta facultate poti face asta dar nu stiu cat te ajuta diploma aia

| WhiteLife a răspuns:

Farmacie? Pai dupa ce ai facut atatia ani la o facultate grea, de ce nu vrei sa continui pe acest domeniu? Se gasesc locuri de munca, cel putin in majoritatea oraselor. Poti face rezi, masterul e asa-si-asa. E pacat de munca din timpul facultatii daca schimbi acum profesia sad la rezi ai salariu bun si dupa ce il termini poate gasesti loc in farmacia de spital. Sau si in cea comunitara cativa ani pana ai experienta, apoi primesti bonus si ai oportunitatea de avansare big grin