| Nameless25 a întrebat:

Hello, aveti idee cum se numeste jobul unei persoane care vine cu conceptul unei sedinte foto pentru reviste de exemplu/ si sau vestimwntatia modelelor? De asemenea persoanelor care vin cu conceptul pentru videoclipuri

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Fotograf

| sierra1 a răspuns:

Spune-i scenarist sau regizor sau doi-intr-una

| NLS a răspuns:

Fotografie:
In general fotograful+stilist pentru vestimentatie

Videoclipuri:
Scenaristul in primul rand, el stabileste povestea, dar editorul are mana libera la montaj, si isi arata si el creativitatea cand e cazul.
Fie ca gaseste nepotrivit locul unei secvente, fie ca adauga un efect sau un cadru, fie ca pune focusul pe un subiect anume din cadru si il urmareste (tracking se numeste functia in aproape toate programele de editare), fiecare chichita pe care o aduce, contribuie la aspectul si impactul final al clipului.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ce se intampla intr-o sedinta foto decide fotograful si/sau casa de moda
vestimentatia modelelor o decide NUMAI casa de moda, iar fotograful e angajat sa faca poze care sa atraga atentia (de aia e platit atat de bine), iar in casa de moda, explicit jobul se numeste "creator de moda"