| CatGirl1 a întrebat:

Hello!
Imi puteti spune va rog care sunt etapele pentru a deveni judecator?
Sii... La ce liceu sau colegiu ar trebui sa invat? (de preferat sa fie din Bucuresti)
Btw... Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Urmeaza un liceu cu profil filologie sau stiinte sociale si obtine diploma de bacalaureat. Dupa aceea urmeaza o facultate de drept si obtine diploma de licenta.
Dupa facultate trebuie sa reusesti la examenul de admitere la INM, sa faci 2 ani, sa reusesti la examenul de absolvire, apoi faci 1 an ca judecator stagiar si trebuie sa reusesti la examenul de capacitate, abia apoi devii judecator.
Detalii gasesti in L.303/2004, rep. in 2005, privind statutul judecatorilor si procurorilor, cu md. si compl. ulterioare.