| Larisz a întrebat:

Hello! happy
Sunt clasa a 8-a si anul asta trebuie sa ma decid la ce liceu sa dau. Problema este ca am voce si nu stiu ce sa fac sa dau la Dinu Lipatti sau la un liceu obisnuit? Mama zice sa dau la Lipatti dar daca dau acolo va trebui ca pe viitor sa raman il lumea muzicii si nu imi garanteaza nimeni ca o sa ma descurc in cariera asta. Iar daca dau la un liceu obisnuit o sa am mai multe alegeri cand va trebui sa dau la bac.
Si mie imi surade varianta cu liceu. de muzica pentru. ca acolo am multi prieteni iar de pe la 16 ani incep sa se faca trupe si poate, poate ma gaseste si pe mine cineva(ca pe cei din LalaBand), si acolo nu prea se face mate(problema mea #1).
Uff... va rog mai luminati-ma putin, ca eu chiar nu stiu ce sa fac. happy

Răspuns Câştigător
| AdelinaPopovici3092 a răspuns:

Paai, eu zic sa dai la liceul de muzica, daca iti doresti sa fii intr-o trupa. Dar, cel mai bine e sa-ti asculti inima, tu unde vrei sa mergi? Gandeste-te bine, pentru ca daca tu de exemplu nu vrei sa dai la muzica si dai la un liceu obisnuit, poate mai tarziu o sa regreti ca ai avut o sansa sa fii artist si nu te-ai folosit de ea! eu totusi iti sugerez sa dai la liceu de MUZICA! Pentru ca acolo o sa fie ceva usor pentru tine, mai ales ca ai si voce si iti place sa canti, si poti devenii artist! Baftawinking! Imi dai FUNDITA? puppy dog eyes te roog! big grin

4 răspunsuri:
| ClarissaMrc a răspuns:

Daca simti ca ai o conexiune cu muzica si iti place, atunci arte scrie pe tine. Pentru ca daca faci cu pasiune e imposibil sa nu iti reuseasca si e pacat sa te irosesti in liceele obisnuite cu profesori plecati cu cercul.
Sper sa iei decizia cea buna. :*

| Nolkyz a răspuns:

Dar daca mergi la un liceu obisnuit iti garanteaza cineva ca ai sa faci ceva? Evident ca nu. Becali a fost oier. Basescu a fost marinar.

Mergi la Dinu Lipatti. Daca aveam posibilitatea mergeam fara ezitare. Iar daca poti sa faci ceva oricum, vei putea face ceva si din muzica. E vorba de ambitie.

| MaryD a răspuns:

Uite, ma bucur ca ai o voce frumoas si toate cele.Eu sunt un pic mai realista, gandeste-te ce s-ar intampla daca ai urmat liceu de muzica si nu poti sa iti lansezi o cariera drept cantaret.Nu vreau sa te superi pe mine. Poate ar trebui sa te duci la un liceu normal si sa faci paralel cursuri de canto. Poate n-o sa canti la fel de bine, dar macar stii ca n-o sa lucrezi ca profesor de muzica sau ceva in genu'.
Desigur, poti sa urmezi liceul de muzica, daca chiar simti acea legatura, dar gandeste-te daca muzica e viata ta sau doar un hobby.
Cauta in tine si gandeste-te la alte materii care iti plac.Asta e regula generala la alegerea liceului.

| Cristian_6576 a răspuns:

Daca ai incredere in vocea ta, sunt sigur ca te vei descurca pe viitor.Trebuie sa crezi in talentul tau,si sa te pregatesti,vei vedea cu timpul vei prinde mai multa incredere in potentiualul tau.Te cred ca ai vocea, si mai cred ca vei alege cel mai bun pentru tine, intodeauna incerca sa alegi singur, tu decizi ce doresti sa faci cu viata ta, eu iti doresc sa faci un wow! bafta