| Camille27 a întrebat:

Hello, TPU! Stiu ca pun o intrebare cam stupida, dar vreau sa ma lamuresc cu niste lucruri...
Well... Poti deveni magistrat dupa terminarea Academiei de Politie?
Daca da, cum?
Dupa cei 4 ani de Drept in Academie primesti licenta si poti da concursul la INM?
Sau poti face un master in cadrul Academiei si sa iti asigure ei un asemenea post?(Am auzit pe cineva spunand si sunt curioasa cat de adevarat este. Se presupune ca te repartizeaza in tribunale militare sau asa ceva... nu stiu)
Va rog frumos... Nu ma luati cu "Daca vrei magistratura, ce cauti in Academie?" Am motivele mele.
Daca am spus vreo nerozie, don't judge me. Vreau doar sa inteleg ^.^

3 răspunsuri:
| 4psiho a răspuns:

Eu știu că se dă examen de intrare în magistratură.
Nu cred că Școala Superioară de magistratură este echivalentă cu un master.

| raluk27 a răspuns:

Nu te repartizeaza nimeni nicaieri. Dupa absolvire, te inscrii la examenul de admitere organizat de Institutul National al Magistraturii, ca orice alt absolvent de drept.

| Camille27 explică:

Mhm... Multumesc! Am inteles. Deci chestia cu masterul e doar o abureala.
Exceptand magistratura, mai poti face ceva cu dreptul din Academie?
Daca nu, recomandati alta ramura?