| anonim_4396 a întrebat:

Hello! Vreau sa dau admiterea la academia fortelor aeriene pe arma piloți și as vrea sa știu dacă am un plus fata de alți colegi ce vin din licee civile dacă particip la tot felul de concursuri și activități. De exemplu, am participat la Summitul Copiilor de la București, sunt în consiliu județean al Elevilor, practic karate unde sunt campioana atât în țară cat și în afara, plus implicarea in activitățile de voluntariat și premiile obținute la concursuri și olimpiade (și multe alte activități în care m-am implicat și sunt implicata)

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

La ce te referi atunci când întrebi dacă "ai un plus"? Poate că ai un plus față de ceilalți candidați în sensul că implicarea în diverse activități te-a ajutat să-ți dezvolți anumite competențe și să ai auto-disciplină. Dar asta nu înseamnă că vei beneficia de vreun tratament preferențial în procesul de selecție la academie.

Dar acum o lună voiai să te faci arheolog, acum vrei să te faci pilot...Nu pari foarte hotărâtă. Ceea ce e un minus, nu un plus.

| Cosminaailie a răspuns (pentru johnnny123):

Mă referam dacă am o șansă mai mare să fiu admisă deoarece am activități cu care pot promova academia si sa-i aduc un prestigiu mai mare. (Și apropo, iau în calcul toate domeniile care mă pasionează și vreau sa fac ceva)

| KovacsB a răspuns:

Sunt foarte putine locuri pentru cei care vin din afara.Ai un plus fata de alti colegi ca poti sa-i bati daca te supara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,da,ai un avantaj fata de cei care vin de la licee civile,liceele militare sunt mai presus decat cele civile cand vine vorba de academiile militare, asa sta treaba. Oricum, la forțele aeriene cam trebuie sa fii topul țarii, adica e destul de greu acolo, trebuie sa tragi mult ca sa ajungi acolo dar totusi ai sanse.
Mult succes!

| Cosminaailie a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc. Știu ca sunt foarte puține locuri pentru cei ce vin din liceele civile dar sper sa am un avantaj fata de alți candidați cu aceste activități ca și mod de departajare.

| Ciprian09 a răspuns (pentru Cosminaailie):

Nu ai nici un avantaj fata de ceilalți la admitere! După ce intrii, da, ai avantaje, dar pana acolo toți întra pe aceleași criterii de selecție!