| manumescAlexandra111 a întrebat:

Hello,vreau sa va intreb ceva.Ce parere aveti de treaba asta cu facultatea..multi tineri renunta la ideea asta fiind o pierdere de timp/alti o fac dar nu si au gasit job pe acel profil
Ce cursuri bune de facut recomandati? Incat sa fie si banos dupa experienta desigur.
Eu inca mai am un an si ajung la treapta de a alege ce sa fac..am nevoie de cateva sfaturi va rog.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu dai sens vieți tale nu noi, trebuie să comunici cu tine mai mult, sa auto reflecția asupra ta, eu nu regret nimic din ce am încercat și doar din ce nu am incercat, nu fii fricoasa

| manumescAlexandra111 explică (pentru RAY):

Spre exemplu ce ai incercat? ai dat la facultate?

| RAY a răspuns (pentru manumescAlexandra111):

Am fost un fricos și las mereu, bine că macar electronică mă făcut să îmi depășesc situația, la 18 ani am lucrat la selectron apoi că PFA pe teren, dar regret că nu am incercat real să îmi fac iubita, sa merg la sala, sa manc sănătos și inca multe

| manumescAlexandra111 explică (pentru RAY):

Inca ai timp zic.

| RAY a răspuns (pentru manumescAlexandra111):

Desigur,sunt tânăr, deci lasă frica și încearcă totul, nu ai ce pierde

suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul tine de tine.
Daca faci facultatea pe bune si esti bun in domeniu nu e o pierdere de timp.

La fel de bine daca preferi o meserie si o faci cu seriozitate poti foarte bine sa fii mult mai castigat decat cu orice facultate.

| johnnny123 a răspuns:

"Treaba asta cu facultatea" stă cam așa: Facultatea nu-ți garantează un viitor strălucit și bănos. Dar îți oferă unelte superioare, mai multe opțiuni și implicit mai multe oportunități. Dar depinde numai de tine dacă vei valorifica sau nu acele oportunități.

Imaginează-ți doi oameni care merg la pescuit. Unul are doar un băț cu o sfoară și un cârlig, altul are cinci lansete de ultimă generație. Este posibil ca amândoi să prindă pește. Este posibil ca niciunul să nu prindă nimic. Este posibil ca cel cu undița să aibă noroc și să prindă mai mult. Dar cele mai multe ȘANSE de a prinde pește le are cel cu cinci lansete, pentru că deține unelte superioare.

Facultatea îți oferă unelte superioare. Dar dacă vrei să mergi la pescuit în oceanul vieții doar cu un băț cu un cârlig, îți poți încerca norocul și așa.

| mODIN a răspuns:

Nu toate facultatile sunt inutile, sunt unele care aproape iti garanteaza un viitor foarte ok (medicina, inginerie, arhitectura, militar etc.), dar problema e ca sunt si zeci de alte facultati si profile care n-au absolut nici o noima sau utilitate.

Management de exemplu. In lumea reala, dintre unul de 19 ani care a lucrat un an ca sef de tura la Zara si a fost part time casier, si unul de 26 cu facultate, master si doctorat in management, un angajator il va alege mereu pe primul.

Resurse umane, sociologie, litere, istorie, filosofie, chiar si psihologie in 90% din cazuri, astea nu te ajuta cu aproape nimic pe plan de cariera.

Nu facultatea in sine e inutila, ci profilele in domenii de genul, care au fost scoase in masa, ca sa poata sa zica toata lumea ca a facut o facultate.

| StoicAnalysis a răspuns:

In mod normal, "cica" ar fi trebuit sa stii deja in ce directie sa te indrepti inca din ultimele clase din liceu. Ca apoi sa urmezi dupa liceu, o facultate pe acea directie. Dar nu avem cu totii norocul sa fim "early bloomer", asa ca unii dintre noi, pribegim cativa ani muncind in diferite locuri de munca. Colegii mei din liceu, cam 70% din ei, au inceput munca imediat dupa ce au terminat liceul, si toti dintre acestia au ramas doar cu liceul terminat chiar si in ziua de azi. Si eu o data cu ei, am inceput munca imediat dupa ce am terminat liceul, cam din 2017 pana in 2021 am muncit doar cu liceul terminat. Abia din 2021 am inceput sa fac in paralel cu munca, un curs de specialitate, o postliceala, si acum trec in anul 2 de facultate.

Cei care zic ca e o pierdere de timp, ori nu si-au gasit vocatia si spun asta doar din frustrare, ori au planuri pentru viitorul lor prestabilite, ce nu necesita in mod obligatoriu o facultate, ba chiar pe unii mai tare i-ar incurca.

Facultatile care sunt cel mai des vizate, ar fi in urmatoarele domenii:
medicina, drept, litere, inginerie, pedagogie, IT, geologie, contabilitate si psihologie.
Daca una dintre ele te atrage intr-un mod mai special, eu zic sa o urmezi pe aceea si sa te tii de acel domeniu. Am vazut destul de multi oameni care au terminat facultati pe un domeniu, si sunt angajati in alt domeniu, ceea ce clar pentru ei, acea facultate a fost intr-adevar o pierdere de timp, pentru ca nu o folosesc.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Da, si eu incerc sa o conving pe sora mea sa renunte la idea de a face o facultate, din moment ce nu e un copil de bani gata, pentru ca e greu si costisitor. In primul rand trebuie sa faci ceea ce iti place, nu te gandi doar la bani. Dar este adevarat, facultatea nu iti asigura un loc de muncă, depinde in totalitate de tine si la cate anunturi iti vei trimite CV-ul.

| manumescAlexandra111 explică (pentru 94Lucifer94):

Cam asa e situatia si la mine nu s de bani gata si asa mai departe.Nu ma gandesc doar la bani, ca oricum se fac aia prin munca multa.Dar nu stiu exact unde sa ma duc mai exact nu prea am pasiuni.Pasiunea mea e costisitoare, deodata ce nu am reusit cat eram mica fiind greu cu bani e cam degeaba acum.Antrenoare de cai/calaret.Tre sa faci asta multi ani si de unde bani pana la urma?

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru manumescAlexandra111):

Orice meserie sau afacere iti doresti, de obicei e bine sa te angajezi intai putin in domeniul respectiv. Cat despre aceasta meserie, sa antrenezi cai sau sa inveti pe altii sa călărească, probabil ai putea prin a avea tu proprii cai. Eu m-am gandit odata sa imi iau un teren micuț langă o padure, sa faci acolo o mică pensiune pentru iubitorii de cai, sa ai cativa cai de călărie, eventual sa fie de rasă. Dar nu stiu, eu am fugit pana la urmă prin lume pe ici pe colo si am lucrat. E foarte greu cu banii, mai ales cand trebuie sa pleci de la 0. De obicei cel mai bine e sa ai o idee de succes care sa iti aducă bani. Nu stiu, de exemplu ai vazut că si un mic atelier dacă ai, poți crea opere de artă, lucruri utile, dar si pentru asta trebuie un talent, sau măcar o pasiune de a invăța sa faci bine ce iti place