| Notty a întrebat:

Hey all. Imi puteti spune va rog mai detaliat cu ce se ocupa marketingul (comertul)?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://dexonline.ro/definitie/marketing
Pa, pa.

| Nicoleta a răspuns:

Marketing inseamna tot ce este legat de piata, cercetarea pietei, a dorintelor consumatorilor, publicitate si promovare. Unii spun ca pentru a lucra in domeniu trebuie sa fii creativ, insa profesorul meu de la facultate a spus candva " marketingul se invata. E 99% munca si 1% inspiratie". Desigur, daca esti o fire deschisa, plina de idei, comunicativa etc. te descurci usor in domeniu.
In ceea ce priveste comertul, pot spune pe scurt ca inseamna cu alte cuvinte "schimb intre cerere si oferta " ( operatiuni de vanzare -cumparare)

| ZeePinkStar a răspuns:

Buna happy Marketingul studiaza in mod direct piata. Unii zic ca este o arta prin care clientul este convins sa cumpere. Se studiaza pozitia pe piata a unui produs, cum poti imbunatati produsele, stategii de crestere a vanzarilor prin diferite metode: sigla, site-uri, preturi bune, etc
happy Asta e in mare, daca mai ai intrebari, te rog happy

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Cu ce sa se ocupe vanzari-cumparari si facturi.
Toti bani care vin si pleca trebuiesc socotiti.
Te pup, pa pa! :*

| ITvladutu a răspuns:

Sub denumirea de Comerț se înțelege oferta unor mărfuri, în schimbul unor mijloace de plată (bani) sau alte mărfuri de schimb. Prețul acestor mărfuri fiind stabilit după raportul pe piață dintre "cerere" și "ofertă". omerțul se limitează deci pe cumpărarea, transportul și vânzarea mărfurilor, cu cât societatea unde are loc comerțul este mai diferențiată și complexă apare necesitatea experților în acest schimb de produse. Acum, nu stiu ce vrei, intern sau extern?