| lMikyI a întrebat:

Hey! Am nevoie de ajutor, adică am atâtea vise si dorințe legate de viitorul meu si nu știu cum sa mă hotarasc. Dațimi va rog câteva criteri după care sa mă ghidez.

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

Poti sa dai la medicina si in timpul liber sa fii fotograf(dupa ce vei lua niste cursuri de fotografie). Poti da la actorie si in timpul liber sa fii fotograf. A fi fotograf nu e o meserie, ci un hobby. Intr-adevar, unii castiga bani frumosi din asa ceva, dar nu in Romania, ci in tari comerciale.
Viata nu e atat de scurta pe cat credem noi. Oricand te poti reorienta spre o alta directie. Important e sa ai curajul sa lasi totul in urma si s-o iei de la zero. Iti trebuie si o doza de nebunie pentru asta.
Medicina e riscanta. Daca esti o persoana care prefera lejeritatea si nu vrea batai de cap, poti sa alegi pentru medicina de familie. Daca vrei sa salvezi cateva vieti, atunci mergi pe alte domenii. Actoria intr-o tara ca Romania e foarte grea, poate nu datorita actorilor/regizorilor cat lipsei de fonduri. In Romania se fac foarte putine filme, foarte putine. Iar in strainatate actorii romani n-au cine stie ce sanse. De fapt nu se cauta actori romani in strainatate.
Nu cred ca in viata te chinui degeaba. Ai mereu ceva de invatat. Si din lectiile tale poti preda urmasilor, urmasilor tai. Ii poti sfatui pe prieteni. Poti sa-i indrumi pe altii. Asa ca nimic nu e in zadar. Trebuie doar sa privesti lucrurile din punctul potrivit.
Nu cred ca vorbele mele te ajuta foarte mult, dar sper sa iei decizia cea mai buna. Succes!

2 răspunsuri:
| stpu a răspuns:

Fiecare isi stabileste criteriile dupa care isi ghideaza viata, in functie de ceea ce doreste sa faca. Nu poti hotara/opri niciodata din visat. E frumos sa visezi. Dar in viata prima optiune e sa faci ceea ce-ti place si acel lucru la care te pricepi. Daca nu te pricepi la nimic... atunci e o problema.

| lMikyI explică (pentru stpu):

Pai... Mă gândeam sa mă fac doctor ( îmi place foarte mult biologia ) dar nu știu exact pe ce domeniu si nici nu știu dacă as rezista, mă gândeam sa mă fac fotograf ( mă facineza foarte mult si - chiar dacă mă laus singura - îmi ies chiar bine, deși nu am nici un studiu), dar nu știu dacă pe viitor o sa câștig un profit bun din asta ( si asta contează in procent de 10-20% ), mă gândeam sa mă fac actrita, dacă încep de acum cred ca o sa ajung undeva, dar nu e sigur si risc sa mă chinui degeaba.
In concluzie viata mea este prea scurta...

| stpu a răspuns (pentru lMikyI):

Poti sa dai la medicina si in timpul liber sa fii fotograf(dupa ce vei lua niste cursuri de fotografie). Poti da la actorie si in timpul liber sa fii fotograf. A fi fotograf nu e o meserie, ci un hobby. Intr-adevar, unii castiga bani frumosi din asa ceva, dar nu in Romania, ci in tari comerciale.
Viata nu e atat de scurta pe cat credem noi. Oricand te poti reorienta spre o alta directie. Important e sa ai curajul sa lasi totul in urma si s-o iei de la zero. Iti trebuie si o doza de nebunie pentru asta.
Medicina e riscanta. Daca esti o persoana care prefera lejeritatea si nu vrea batai de cap, poti sa alegi pentru medicina de familie. Daca vrei sa salvezi cateva vieti, atunci mergi pe alte domenii. Actoria intr-o tara ca Romania e foarte grea, poate nu datorita actorilor/regizorilor cat lipsei de fonduri. In Romania se fac foarte putine filme, foarte putine. Iar in strainatate actorii romani n-au cine stie ce sanse. De fapt nu se cauta actori romani in strainatate.
Nu cred ca in viata te chinui degeaba. Ai mereu ceva de invatat. Si din lectiile tale poti preda urmasilor, urmasilor tai. Ii poti sfatui pe prieteni. Poti sa-i indrumi pe altii. Asa ca nimic nu e in zadar. Trebuie doar sa privesti lucrurile din punctul potrivit.
Nu cred ca vorbele mele te ajuta foarte mult, dar sper sa iei decizia cea mai buna. Succes!