| girl2009 a întrebat:

Hey! Am și eu o întrebare. Câți bani trebuie să dai anual la facultatea de medicină?

4 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Depinde de facultate, fiecare instituție are propria taxă anuală și poate fi foarte diferită. În România e cam între 7000 și 9000 de lei din câte am văzut eu.

| iChristiaN47 a răspuns:

Salut. Pentru locurile cu taxă, anual se plăteşte suma de 6000, 7000 sau chiar 8000 de lei în funcţie de oraşul în care se află facultatea şi mai ales de specialitatea pe care doreşti să o faci (medicină generală, dentară, farmacie ş.a.m.d.)

Pentru a afla detalii despre locurile cu taxă, poţi intra pe site-ul respectivei facultăţi.

| WhiteLife a răspuns:

Depinde de facultate. La Oradea e 6700 de lei anual, se plateste in 2 taxe semestriale (chiar inainte de sesiune). Pentru cei care platesc integral la inceputul anului se face o reducere (nu stiu exact cat, cred ca pana in 10%, dar, iarasi, difera de la o facultate la alta). Oricum, in majoritatea locurilor, daca esti primul an la taxa si ai note bune, al doilea poti fi la buget.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Cluj facultatea de medicina e 8000 lei. Enorm pentru Romania si pentru conditiile din spitale unde vei lucra dupa absolvire.