| beea8o8 a întrebat:

Hey! Aş avea nevoie de un sfat.Nu știu care carieră să aleg între neurolog sau farmacist.Sunt pasionată de biologie și de chimie și ambele cariere mă atrag foarte mult.Aş vrea să știu cu care dintre aceste meserii aș putea să îmi găsesc un loc de muncă mai ușor în străinătate.Ce universități bune știți în străinătate? Mulțumesc.

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca doresti sa pleci din tara, atunci fa-te medic neurolog, pentru ca aceasta specialitate se cauta mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezavantaje:
Neurolog-pierzi ani invatand si probabil o sa ajungi la 40 de ani fara copii
Farmacist-ajungi sa lucrezi la cine stie ce patron si in cine stie ce locuri
Avantaje:
Neurolog-sunt bine platiti
Farmacist-munca usoara, intr-un fel faci pe vanzatoarea.

Daca tot iti place medicina alegeti altceva : oftalmolog, anestezist, dermatolog, alergolog, cei care analizeaza analizele si nu stiu cum se numesc, ortoped, pediatru etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
iti recomand sa faci facultatea de medicina generala, sa inveti limba germana si, sa urmezi un rizidentiat in Germania (Pentru ca salariile sunt foarte bune acolo) si sa inveti, pentru ca asta este cel mai important.
O zi buna.

| averagestudent a răspuns:

Farmacist deoarece daca o alegi pe cealalta o sa-ti fie foarte greu

| MarieStephan a răspuns:

Eu zic ca neurolog...asa poti face lucruri mai importante pentru oameni (ii poti ajuta mai mult) si este si mai profitabil
si ca universitati e Harvard (e cea mai buna din lume si de acolo n.ai cum sa nu iesi la fel de bun(a)

| Bibi_Bianca_2001 a răspuns:

Pai eu ti as recomanda farmacist deoarece daca o alegi pe cealalta o sa ti fie foarte greu daca alegi farmacist o sa le faci tuturor dar si tie un bine