| MaryMaria333 a întrebat:

Hey. As avea nevoie se niște sfaturi cu privire la ce voi face cu viitorul meu. Ideea e ca nu știu în ce direcție sa merg. Cu matematica, chimia, fizică nu le am. Dar am toate bacurile luate.
Visul meu este sa merg în America. Ce școala sau meserie trebuie sa practic ca să îmi facă legătura cu America gen să ma trimită acolo sau să imi permit sa merg? Imi doresc de foarte mult timp sa ajung.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa ajungi in America trebuie sa ai o facultate terminata cu o profesie cautata acolo, sau cu masterate ori doctorate internationale, fiindca din astia doar cu BAC-ul au si ei milioane si nu se dau vize de munca acolo, pentru atata lucru.

Nu stiu ce facultate ai putea face tu aici, ca sa ajungi in America, fiindca cele care sunt cautate acolo se bazeaza pe matematica, fizica si chimie, ceea ce tu nu le ai.

Ca sa studiezi in America ai nevoie de bani foarte multi, sa poti plati cursurile facultatii, cazarea, mancarea, facturile de intretinere si asigurare medicala. Este vorba de 20-30.000 dolari pe AN pentru 3-4 ani de facultate.
Crezi ca-ti permiti asta?

In ce priveste viza de turist este una si Viza de munca este alta. Viza de turist te forteaza sa cumperi bilet dus-intors, sa ai hotel platit si bani la tine ca sa dovedesti ca esti acolo doar sa vizitezi, avand obligatia sa iesi din tara, inainte de expirarea vizei, ca nu poti ramane ilegal.
De altfel este ilegal sa fii acolo si sa aplici pentru conferinte sau vizite la companii si sa incerci sa aplici pentru schimbarea vizei, asta fiind deja anuntat pe siteul Guvernului, ca cererea pentru Working Visa se face DIN AFARA Americii, nu cand esti pe teritoriul american.
Deci sfaturile fetitei de mai sus, care este un copil de liceu nu au nici o relevanta sau adevar, fiindca nu stie nimic din ce se intampla in America sau cum se poate ajunge acolo legal.

Am emigrat in Australia si am trecut prin cerinte asemanatoare Americii, deci stiu ca nu poti ajunge acolo cu o viza neporrivita, asa cum cred copii ca se poate, fiindca risti sa ti se puna interdictie si sa nu mai intri niciodata in America.

Intra pe siteul Guvernului american si vezi ce VIZA doresti: de munca. de studii sau de emigrare, fiindca tot acolo scriu si conditiile lor stricte, obligatorii si eliminatorii pentru firecare clasa de viza.

| doctorandus a răspuns:

Faci o facultate, nu contează care, dar să existe facultate similară în SUA. Dacă iei note foarte bune te poți înscrie la doctorat în SUA. Atenție că dacă nu obții tenure ca universitar în SUA ești sărac lipit. Concurența e mortală.

| StrongHeart a răspuns:

Dedica-te intr-o meserie anume si termina-ti studiile, daca ai studii superioare esti vazut altfel. Te zbati, bagi voluntariat, internship-uri, iti faci un portofoliu bogat, cred ca asa ai putea sa-ti cresti sansele.
Un alt plus foarte mare, cred ca ar fi sa faci armata, acolo cred eu ca ti se deschid niste usi pe care ca simplu cetatean e mai greu sa le deschizi.
Si eu aveam vise din astea, dar acum merg pe ideea ca daca e sa fie sa ajung acolo, super. Dar daca nu, reusesc, n-am sa ma deprim.
Ma pot bucura la fel de mult de viata si in Europa. Chiar ai fi surprins sa afli cati americani sunt satuli de state si vin in vacante prin Europa sau se muta pentru cativa ani aici, unii chiar complet.

| Sophieka a răspuns:

Sunt si oferte de munca din cand in cand pe olx pentru USA.

Mai poti incerca sa te inscrii la ceva voluntariate sau sa mergi prin Biserici Baptiste / Catolice sau sa ai pe cineva care sa iti faca chemare in SUA ori poti obtine viza de turism de 3 luni de zile si de acolo, odata ce pasesti pe plaiul lor...Cauti metode sa ramai acolo...Intereseaza-te la un avocat roman stabilit in SUA.

| Jessicakecal21 a răspuns:

Nu există o școală sau o profesie anume care să te garanteze oportunitatea de a călători în America. Cu toate acestea, există câteva modalități prin care iti poate crește șansele de a merge în America:

Studiaza în străinătate: Multe universități oferă programe de studii în străinătate în America, unde poti petrece un semestru sau un an studiind în Statele Unite. Acest lucru iti poate oferi posibilitatea de a experimenta cultura americană, de a stabili legături și de a vă îmbunătăți cunoștințele lingvistice.

Lucrezi sau faci un stagiu în străinătate: Unele companii oferă oportunități internaționale de muncă sau de stagiu, inclusiv în America. Acest lucru iti poate oferi șansa de a dobândi o experiență de muncă valoroasă și de a stabili legături profesionale, experimentând în același timp viața într-o țară nouă.

Soliciti o viză: Dacă ai un motiv specific pentru a călători în America, cum ar fi vizitarea familiei sau a prietenilor, participarea la o conferință sau desfășurarea unei afaceri, poti solicita o viză de vizitator. Cu toate acestea, obținerea unei vize poate fi un proces complex și este important să înțelegi cerințele și criteriile de eligibilitate înainte de a aplica.

Reține că a călători în America, sau în orice altă țară, poate fi un proces complex și competitiv și că există mulți factori care iti potate influența șansele de succes. Este important să faci cercetările, să înțelegi cerințele și să vă planifici din timp pentru a ti crește șansele de a călători în America.